Home > Αθλητικά > Γυναικείο χάντμπολ Η εμπειρία κέρδισε τον ενθουσιασμό Α.Ο. Προσοτσάνης – Πυλαία 31-39

Γυναικείο χάντμπολ

Η εμπειρία κέρδισε τον ενθουσιασμό

Α.Ο. Προσοτσάνης – Πυλαία 31-39

Η πρωτάρα Προσοτσάνη υποδέχθηκε στην έδρα της την Πυλαία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της A1 Γυναικών. Το ταξίδι ξεκίνησε με ήττα για την δραμινή ομάδα αν και τα κορίτσια της Προσοτσάνης μπήκαν με ενθουσιασμό στον αγώνα και γρήγορα βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με τέσσερα τέρματα (10-6 στο 14΄), όμως η Πυλαία ανέκαμψε μετά το πρώτο τέταρτο (ισοφάρισε στο 20΄ 11-11) και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (17-17).  Στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει διαφορά από την αρχή φτάνοντάς την έως και 9 γκολ στο 55′. Η ομάδα της Δράμας έπαιξε μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο με τους φιλάθλους της ομάδας να στηρίζουν την προσπάθεια των κοριτσιών, όμως πλήρωσε την  κακή αμυντική λειτουργία της στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 31-39. Στόχος την ομάδας δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία, καθώς οι περισσότερες παίκτριες είναι από την Προσοτσάνη αλλά και η ηλικία τους τέτοια ώστε οι περισσότερες να πηγαίνουν σχολείο.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 8-4, 10-6, 11-11, 15-14, 17-17 (σκορ ημιχρόνου), 19-21, 23-25, 25-29, 25-33, 28-37, 31-29

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κιάκος-Δρανόβαλης): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 5, Σεβδίλη Μ. 2, Καρρά 1, Λαζαρίδου, Σαμπαντζή 1, Δικμάνη 5, Καλαϊτζίδου 2, Τσαλκίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 4, Αμβροσιάδου 1, Ιωαννίδου, Κατσιγιάννη 7, Βούτσηλα

ΠΥΛΑΙΑ (Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 11, Βράμπα, Παραστατίδου 2, Βακουφάρη 1, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 1, Λούρη 12, Στεφανίδου 1