Home > Αθλητικά > Κισσαμικός – Δόξα Δράμας 0-1 Μεγάλη νίκη για τους Μαυραετούς Κλείδωσε μία θέση στην δεκάδα

Κισσαμικός – Δόξα Δράμας 0-1

Μεγάλη νίκη για τους Μαυραετούς

Κλείδωσε μία θέση στην δεκάδα

Η Δόξα ήθελε νίκη και την πήρε μέσα στα Χανιά και έτσι κλείδωσε μια θέση στην νέα Super League 2 για την νέα αγωνιστική χρονιά. Μια στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος οι Μαυραετοί δεν έφτασαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης μέσα στο γήπεδο των Περιβολίων, όμως στις λιγοστές φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες κατάφεραν και πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε την πολύτιμη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και χωρίς ρυθμό με αποτέλεσμα το θέαμα ανάμεσα στον Κισσαμικό και στην Δόξα να είναι μέτριο και να υπάρξουν μόνο δύο τελικές και για τις δύο ομάδες. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν οι δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Χωρίς την παραμικρή έκπληξη η ενδεκάδα που επέλεξε ο Δημήτρης Σπανός με το 3-5-2 έχοντας τον Μένκα κάτω από την εστία. Ρουγκάλα, Ανδρέου και Ρεβυθόπουλος ήταν η τριάδα της άμυνας, ενώ Πεταυράκης και Σιώπης έπαιξαν στις πλευρές. Μακρής και Πατράλης στο χώρο του κέντρου και μπροστά τους ο Μάρτινς με τον Μπαϊκαρά και στην κορυφή της επίθεσης ο Δούμτσιος. Η Δόξα έβγαλε περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και με ένα καλά δομημένο πλάνο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κάσσος από πλεονεκτική θέση απείλησε για τους γηπεδούχους, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ στο 20΄. Στο 35΄ ο Δούμτσιος με πλασέ έκανε το 1-0 μετά από κλέψιμο και πάσα του Πατράλη.

Στην επανάληψη η ομάδα της Δράμας έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν στο 47΄ με σουτ του Σάλιακα. Στο 65΄ σουτ του Βρετού έδιωξε εντυπωσιακά ο Μένκα. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα της Δόξας έκλεινε σωστά όλους τους διαδρόμους και κράτησε στο τέλος το αποτέλεσμα παίρνοντας μια μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις:

Κισσαμικός (Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι (75′ Αρναρέλλης), Σισάι (59′ Βρεττός), Ζιούλης, Φαζος, Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Σάλιακας, Ρίσκι (69′ Χαλκιαδάκης), Κάσσος.

Δόξα Δράμας (Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Σιώπης, Πεταυράκης, Ρουγκάλας, Ανδρέου, Πατράλης (73′ Λεμονής), Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά (90΄ Κρητικός), Δούμτσιος (90΄ Πέρεθ).