Home > Αθλητικά > Κολιτσιδάκης: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας…»

Κολιτσιδάκης: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας…»

Κολιτσιδάκης: «Αφιερώνουμε

τη νίκη στον κόσμο μας…»

Μετά το τέλος του αγώνα και τη νίκη της Δόξας απέναντι στον Ιωνικό, με 2-1, που συνδυάστηκε και με καλή εμφάνιση της ομάδας ο τεχνικός των Μαυραετών, Θανάσης Κολιτσιδάκης, τόνισε: «Αν το δούμε βαθμολογικά είναι μια μεγάλη νίκη, αν το δούμε βάση ιστορίας των δύο ομάδων και βάση φανέλας νομίζω ότι η Δόξα Δράμας είναι μια τεράστια ομάδα. Σήμερα το αποδείξαμε κόντρα στον πρωτοπόρο.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στα νέα παιδιά τα οποία όσες φορές καλούνται να παίξουν τα καταφέρνουν περίφημα. Έχουμε μια ομάδα στην οποία υπάρχει πολύ καλό κλίμα, οικογενειακό και φαίνεται μέσα στο γήπεδο.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι έπρεπε να είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο. Κρίμα που τελείωσε μόνο με ένα γκολ. Έπρεπε να είχαμε πετύχει τρία. Κρίθηκε στο δεύτερο γκολ όπου πατήσαμε πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Δεχθήκαμε ένα αστείο γκολ. Δεν πρέπει να δεχόμαστε τέτοια γκολ. Δεν κινδυνέψαμε μέχρι το τέλος αλλά σίγουρα πάντα μια διαφορά ενός γκολ είναι επικίνδυνη. Ο στόχος μας είναι η πρώτη εξάδα αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα. Έχουμε πολλά παιχνίδια Τετάρτη και Κυριακή συνεχόμενα, σε μια πολύ επίπονη κατάσταση. Βήμα – βήμα θα το πάμε όπου μπορούμε καλύτερα. Την νίκη την αφιερώνω στον κόσμο της Δόξας και ελπίζω να τον έχουμε κοντά μας έστω και από μακριά».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ιωνικού, Δημήτρης Σπανός, δήλωσε: «Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε με κάποιο σχετικό ύφος ίσως και λίγο κουρασμένοι. Δεν μπήκαμε όπως μπαίνουμε σε όλα τα παιχνίδια. Απέναντι μας είχαμε μια ποιοτική ομάδα όπως την είχαμε αναλύσει που φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έγινε ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, χάσαμε ευκαιρίες. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, όπως κάναμε και στο πρώτο. Αλλά ξέρετε πως είναι, όταν κάτι δεν στραβώνει μετά δύσκολα γυρίζει. Συνεχίζουμε έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και πρέπει να βρούμε και πάλι τον καλό μας εαυτό.

Μπήκαμε πολύ μουδιασμένα. Ξέραμε ότι η Δόξα είναι καλή ομάδα. Δεν είμαστε αλλού. Την είχαμε κάνει ανάλυση, την ξέραμε. Κάποιες φορές όμως έρχονται τα πράγματα έτσι που δεν μπορείς να τα αλλάξεις, να τα γυρίσεις όπως έχουμε κάνει αρκετές φορές μέχρι τώρα. Σήμερα δεν το κάναμε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά τα παιδιά πρέπει να τα κατηγορήσεις, Συνεχίζουμε μπράβο τους και πάμε στο επόμενο παιχνίδι».

Σίγουρα, ένας από τους διακριθέντες για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ήταν ο νεαρός Δραμινός, Στέργιος Παρασκευάς, ο οποίος μετά το τέλος του παιχνιδιού υποστήριξε: «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι είναι ένα δύσκολο παιχνίδι αυτό απέναντι στον Ιωνικό. Εμείς μπήκαμε δυνατά, με πάθος από το πρώτο λεπτό, παλέψαμε, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Καταφέραμε να σημειώσουμε δύο γκολ και στο τέλος ήρθε η νίκη που τόσο θέλαμε. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα».

doxa 1

Ο νεαρός Δραμινός, Ανέστης Τάσιος (φωτο), πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής για το φετινό πρωτάθλημα και απέδειξε ότι έχει πολύ μέλλον στα ποδοσφαιρικά γήπεδα. Μετά το τέλος του αγώνα, ο ποδοσφαιριστής της δραμινής ομάδας, δήλωσε: «Περίμενα πολύ καιρό για το ντεμπούτο μου με τη φανέλα της Δόξας Δράμας. Θέλω να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου για την ομάδα και να βελτιώνομαι μέσα από τις προπονήσεις. Από εδώ και πέρα κάθε παιχνίδι είναι ντέρμπι για την ομάδα μας και θέλουμε να το κερδίζουμε για να φτάσουμε στην πρώτη εξάδα όπου αξίζει να βρίσκεται η Δόξα. Αυτή είναι άλλωστε και η οδηγία από τον προπονητή μας. Προσωπικός μου στόχος είναι να φτάσω όσο πιο ψηλά μπορώ και φυσικά να βοηθάω πάντοτε την ομάδα μας. Προσπαθώ και δουλεύω γι’ αυτό κάθε μέρα».