Home > Αθλητικά > Μια νίκη χωρίζει τον ΚΑΟΔ από την Β’ Εθνική

Μια νίκη χωρίζει τον ΚΑΟΔ από την Β’ Εθνική

Κ.Α.Ο.Δ. – Γ.Α.Σ. Κομοτηνής 81-55

Μια νίκη χωρίζει

τον ΚΑΟΔ από την Β’ Εθνική

Σπουδαία νίκη με καλό μπάσκετ πέτυχε ο ΚΑΟΔ με 81-55 την Κυριακή το απόγευμα στο γήπεδο Κραχτίδη με αντίπαλο τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών και με νίκη την ερχόμενη Κυριακή θα κάνει το 3-1 και θα πάρει την άνοδο στην Β’ Εθνική.

Η δραμινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι βρήκε ρυθμό πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια με τους Ραντοσάβλιεβιτς και Στυλίδη και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-10.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να έχει καλή παρουσία και να παίζει καλά τόσο  σε άμυνα όσο και επίθεση, πέτυχε 21 πόντους ενώ δέχτηκε μόλις 15 για το 39 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη συνέχισαν να έχουν υπεροχή και έκαναν ένα τρομερό επτάλεπτο σημειώνοντας  11 πόντους δεχόμενοι μόνο έναν.

Η Δραμινή ομάδα έχτισε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο μια σημαντική διαφορά για το 55-36.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. δεν επέτρεψε ποτέ τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής να επιστρέψει στο παιχνίδι για το τελικό  81-55.

Από το παιχνίδι αποβλήθηκε για τον Γ.Α.Σ. Ο Μάντιτς και είναι αμφίβολο αν αγωνιστεί στο παιχνίδι της Κυριακής.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι φίλαθλοι της ομάδας γέμισαν τις κερκίδες του Δ. Κραχτίδης με την διοίκηση να τους ευχαριστεί θερμά για την στήριξή τους.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του ΚΑΟΔ είναι εκτός έδρας στην Κομοτηνή με τον τοπικό Γ.Α.Σ. όπου με νίκη πανηγυρίζει την άνοδο στην Β’ Εθνική.

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-25, 55-36, 81-55

Κ.Α.Ο.Δ. (Γρηγοριάδης Νίκος): Σιταρίδης 2, Στυλίδης 19(2), Γαϊτανίδης 3(1), Γρηγοριάδης 10(2), Γρούδος 12 (1), Μπέσσας 7(1), Κουμλέλης 12 (1), Παπαπασχάλης 2,  Ραντοσαβλίεβιτς 9, Καβαργύρης 5(1), Βοϊβατόπουλος, Στεφανίδης

Γ.Α.Σ  Κομοτηνής (Φωτεινάκης): Χωματάς, Μπλιός 11(1), Περρής 22 (4), Ζότος, Μάντιτς 5, Αρχιμανδρίτης 2,  Κουτσοβασίλης 6(2), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 9(1), Χριστοφορίδης, Χαλήλ, Αβδαλάς