Home > Αθλητικά > Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου

Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι

και έβαλε τις βάσεις

για την κατάκτηση του τίτλου

Του Γιάννη Κιοσίδη

Ο Πανδραμαϊκός κέρδισε στο ντέρμπι της αγωνιστικής, τους Αμπελόκηπους και το γκολ του Μπερούκα λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού έδωσε διαφορά πέντε βαθμών στον ήδη πρωτοπόρο Πανδράμ. Στο γήπεδο του Μαυροβάτου – λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου Αμπελοκήπων – ο Πανδραμαϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 10’ με τον Λίπο. Πάνω από 500 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι.

pardam

Στο 20’, ο Μουχτάρης βρέθηκε απέναντι από τον Λαμπρινουδάκη, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε την μπάλα. Στο 30’ ήρθε η ισοφάριση για τους Αμπελόκηπους με πλασέ του Ουζούνη από την μεγάλη περιοχή. Λόγω των διαστάσεων  του γηπέδου, η μπάλα πήγαινε γρήγορα από τη μια πλευρά στην άλλη με τον Πανδραμαϊκό να πατάει καλύτερα στο 1ο ημίχρονο, να έχει ευκαιρίες με κύριους εκφραστές τους Μπελμανι και Μπερούκα, όμως ο Λαμπρινουδάκης κρατούσε το σκορ. Οι Αμπελόκηποι από την άλλη έδωσαν χώρο στον Πανδραμαϊκό και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση όμως οι Ουζούνης και Μύγας δεν έβρισκαν τους χώρους για να τρέξουν. Με 3-5-2 παρέταξε την ομάδα ο Γιάννης Ιωαννίδης, ενώ ο Μπάμπης Καζεπίδης με 4-3-3.

IMG_5232[1]mperoykas

Στην επανάληψη κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τις καλύτερες ευκαιρίες να καταγράφονται στο 60’ και 70’ για τον Πανδραμαϊκό με στημένες φάσεις, όμως οι κεφαλιές από τους Πατένταλη και Γιαννίκη πέρασαν άουτ. Για τους Αμπελόκηπους, οι καλύτερες ευκαιρίες καταγράφηκαν στο 80’ και 85’ με φάουλ από πλεονεκτική θέση όμως τα σουτ από Ουζούνη και Κουπρόγλου πέρασαν άουτ. Στο τελευταίο λεπτό του 90λεπτου ο Αϊβαζής -από τους καλύτερους του αγώνα – έκανε την κούρσα από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κατέληξε  στον Μπερούκα και από τη μικρή περιοχή με πλασέ έκανε το 2-1 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και αυξάνοντας τη διαφορά σε 5 βαθμούς από τους Αμπελόκηπους. Κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι δυνατές μονομαχίες με τον Πανδραμαϊκό να έχει μεγαλύτερες αντοχές, καθώς όσο περνούσε ο χρόνος, οι Αμπελόκηποι μείωναν το ρυθμό τους.

IMG_5097[1] IMG_5142 IMG_5182[1] IMG_5134

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Λαμπρινουδάκης, Δερμεντζής, Τσιάρας, Κυσσίδης, Τόλι, Ευσταθιάδης, Ουζούνης, Παναγιώτου, Τόντρι, Κουμπρόγλου, Μύγας (αγωνίστηκαν και οι Παπαδόπουλος, Λέκοβιτς).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης,  Αϊβάζης,  Μουχτάρης, Λίπο , Μπερούκας, Μπελμανι, Υψηλός, (αγωνίστηκαν και οι Παπαδόπουλος, Άρμεν).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τα Κύργια κέρδισαν την Καλή Βρύση με 7-1 με τον Λάζαρο Μουρατίδη να πετυχαίνει 4 γκολ και να δίνει τη νίκη που έψαχνε εδώ και πολλά παιχνίδια η ομάδα του. Ο Τσακμακίδης με γκολ δύο λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι έκανε το Δουμπέσας – Προσοτσάνη 2-3 και έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του. Ο Βώλακας κέρδισε μέσα στον Ξηροπόταμο με 4-0, ενώ η Ν. Αμισός κέρδισε με 5-0 το Φωτολίβος εκτός έδρας. Το γκολ του Παπαδόπουλου έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Χωριστής που κέρδισε με 1-0 τους Σιταγρούς.