Home > Αθλητικά > Οι Δραμινοί Μπαρκώφ και Παπαστεργίου κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τάε Κβο Ντο Ανδρών και Γυναικών

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τάε Κβο Ντο Ανδρών και Γυναικών

Οι Δραμινοί Μπαρκώφ και Παπαστεργίου

κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο

Με τη συμμετοχή 292 αθλητών και αθλητριών, πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ωραιοκάστρου στη Θεσσαλονίκη, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τάε Κβο Ντο Ανδρών και Γυναικών.

Από το κορυφαίο εγχώριο πρωτάθλημα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταε Κβο Ντό, προέκυψε  η ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Παγκόσμιο ανδρών και γυναικών που θα γίνει στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν από 29 Μαΐου έως 4 Ιουνίου. Συγκεκριμένα οι πρώτοι από κάθε κατηγορία, με εξαίρεση αυτών που ανήκουν οι αθλητές-μέλη της προολυμπιακής ομάδας, θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα η οποία τον επόμενο μήνα τα ταξιδέψει στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν.

Να θυμίσουμε ότι την εθνική ομάδα συγκροτούν οι Διονύσιος Ραψομανίκης (-58κ.), Απόστολος Τεληκωστόγλου (-80κ.), Φαίδρα Καλτέκη (-57κ.) και Θεοπούλα Σαρβανάκη (-67κ.).

Στην διοργάνωση πήρε μέρος και ο Α.Σ. Άτλαντας Προσοτσάνης όπου κατέκτησε δυο μετάλλια, μετά τα μετάλλια που κατέκτησε πριν από δέκα ημέρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών.

Ο Αλέξανδρος Μπαρκώφ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Παπαστεργίου Κωνσταντίνος.

Οι επόμενοι αγώνες για τον Σύλλογο είναι την ερχόμενη εβδομάδα όπου θα συμμετέχει με δεκατέσσερις αθλητές στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στη Σόφια.