Home > Νέα > Παρουσίαση υποψήφιων δημοτικών συμβούλων από την Αυτοδιοίκηση Πολιτών Δράμας

Παρουσίαση υποψήφιων δημοτικών συμβούλων από την Αυτοδιοίκηση Πολιτών Δράμας

Παρουσίαση υποψήφιων δημοτικών συμβούλων

από την Αυτοδιοίκηση Πολιτών Δράμας

 

 

ΜΕΡΟΣ των υποψηφίων της δημοτικών συμβούλων για το Δήμο Δράμας, παρουσίασε η δημοτική παράταξη «Αυτοδιοίκηση Πολιτών». Η παράταξη, συμμετέχει ήδη για πρώτη φορά με τον επικεφαλής της κ. Στέργιο Ηλιόπουλο ως παράταξη στο Δημοτικό Συμβούλιο Δράμας από το 2014 μέχρι και σήμερα.

Όπως σημειώνεται σε σχετική ανακοίνωση της παράταξης σε μια αναφορά των θέσεών της, [Είμαστε οι πιο αποφασισμένοι: – να ζωντανέψουμε την πόλη και τα χωριά αξιοποιώντας τις καλές ¨κληρονομιές¨ αλλά και να χτίσουμε τα θεμέλια για να κληροδοτήσουμε νέες στις επερχόμενες γενιές.

– να προστατεύσουμε τα δημόσια αγαθά αλλά και να πάρουμε πίσω  αυτά που δεν ανήκουν σε κανέναν γιατί ανήκουν σε όλους μας

-όχι απλά να «μην κοπεί αυθαίρετα ούτε ένα πλατάνι » αλλά η περιβαλλοντική προστασία να γίνει υπόθεση του καθενός ακριβώς για να προστατευτεί από τους «προστάτες».

– να γίνουν επιτέλους τα αυτονόητα,  να μη διαχειριστούμε τη γκρίνια και τη μιζέρια, αλλά και να τολμήσουμε το όραμα που μας αξίζει

– να αντιταχθούμε στον φασισμό (πολιτικό και κοινωνικό) αλλά και λέξεις «κούφιες» όπως η δημοκρατία, η συμμετοχή και ο κοινωνικός έλεγχος να ξαναβρούν το νόημα τους.

Η μόνη εντολή ανάθεσης που θα δεχτούμε είναι να αποφασίζουμε όλοι μαζί για να κερδίσουμε τις μικρές και μεγάλες μάχες στη γειτονιά, στο σχολείο, στους δημόσιους χώρους.

Ο ωχαδερφισμός, οι πελατειακές σχέσεις, ο «μπάρμπας στην Κορώνη» θέλουν ξεβόλεμα από τον καναπέ, συμμετοχή και δημοκρατία για να παταχθούν.]

 

Οι 25 πρώτοι υποψήφιοι

Οι 25 πρώτοι υποψήφιοι είναι οι παρακάτω:

1 Βογιατζή-Κυνιαζοπούλου Κατερίνα Ιδιωτική Υπάλληλος
2 Γεροντάρης Αντώνης Χημικός
3 Ελευθεριάδης Ελευθέριος Αξιωματικός Ελληνικού Στρατού εν αποστρατεία
4 Εφραιμίδης Τάσος Πολιτικός Μηχανικός
5 Θεοδοσάκη Ζωή Εκπαιδευτικός
6 Καδόγλου Γιάννης Γεωπόνος
7 Καμπάνταη Αναστασία (Τασούλα) Τεχνολόγος Τροφίμων
8 Καπακτσόγλου Βηθλεέμ (Έμυ) Επαγγελματίας Οδηγός
9 Καραγαϊτάνη Γιάννα Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης
10 Καρακασίδου Μαρία Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε
11 Καρατζόγλου Κωνσταντινιά (Ντίνα) Iδιωτική Υπάλληλος
12 Κορεξενίδης Σίμος Σκηνοθέτης
13 Κοροσιάδης Τάκης Εκπαιδευτικός
14 Κυριακίδης Ηλίας Υπάλληλος ΟΣΕ
15 Μαστρογιαννίδης Θεόδωρος Ελ. Επαγγελματίας-Παραγωγός
Αγροτικών Προιόντων
16 Μάτσα Ελένη Παραγωγός Βιολογικών Προϊόντων
17 Μπουδακίδης Παναγιώτης Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε
18 Μπούρας Νίκος Ιατρός ΩΡΛ
19 Ξενίδου Κατερίνα Συνταξιούχος
20 Παπουτσής Γιώργος Γυμναστής
21 Περβανίδου Πέννυ Εκπαιδευτικός
22 Πίσπας Γιώργος Οικονομολόγος
23 Πολίτης Δημήτρης Εκπαιδευτικός
24 Ροδίτης Νίκος Οικονομολόγος
25 Σπυρίδης Ανέστης Ιδιωτικός Υπάλληλος