Home > Αθλητικά > Πήρε το Σούπερ Καπ ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποταμου

Πήρε το Σούπερ Καπ ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποταμου

Του Γιάννη Κιοσίδη

Ο Μέγας Αλέξανδρος κέρδισε με 3-0 την Προσοτσάνη  για το Σούπερ Καπ και κατέκτησε την πρώτη κούπα για την νέα αγωνιστική χρόνια. Η ομάδα του Ξηροποτάμου  είχε πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣ Δραμας  και την άνοδο στην  Γ Εθνική την αγωνιστική χρονιά που μας πέρασε ενώ η Προσοτσάνη  την κατάκτηση του κυπέλλου. Είναι ένας αγώνας που έχει  κοινωνικό  χαρακτήρα και τα έσοδα δίνονται για φιλανθρωπικό σκοπό, γι’ αυτό και λέγεται αγώνας αλληλεγγύης.

20170902_214526[1]20170902_214310[1]20170902_214259[1]

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο γήπεδο της Δόξας , η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ξηροπόταμο στο 38′  με τον Αμαραντίδη, όμως το σουτ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Καρίπη .Στο 43′ κεφαλια  του Μπερούκα από την μικρή περιοχή κατέληξε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα παιχνίδι με  δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου χωρίς όμως την μεγάλη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.  Η  καλύτερη ευκαιρία ήταν πάλι για τον Ξηροπόταμο στο 90′ όταν ο Μπερούκας έβγαλε την παράλληλη  μπάλια και πάνω στην γραμμή ο Παπιτσας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα .

20170902_205243[1]20170902_205301[1]20170902_205127[1]

Η Προσοτσανη στάθηκε και στα ενενήντα λεπτά  πολύ καλά απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται μια κατηγορία επάνω. Από την άλλη ο Ξηροπόταμος  βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας και  ήταν ένα καλό τεστ για να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

ναι20170902_213420[2]20170902_213837(0)[1]

Στην παράταση  ο Μέγας Αλέξανδρος μπήκε δυνατά  και απείλησε με σουτ από το πρώτο λεπτό   με τον Μπερούκα και  με τον Αμαραντίδη από πλεονεκτική θέση  και τις δυο φορές όμως τα σουτ  κατέληξαν  ψηλά. Το γκολ ήρθε στο 102′ για τον Ξηροπόταμο  με κεφαλιά από  τον Τσιάρα ύστερα από Κόρνερ. Το 2-0 έγινε  με τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης με ατομική προσπάθεια του Μπερούκα οποίος πέρασε και τον Καρίπη και σε κενή εστία έκανε το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 έγραψε  ο Γκαραγκιοζίδης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): Καρίπης, Αθανασιάδης Χ, Παπαμιχαήλ, ( 70’Μωυσίδης) Αθανασιάδης Δ , ( 43’ Γεωργιάδης) Αστεριού ,Φερφέρης, (68’Καρακάσης), Παπαδόπουλος ,(62’Πετρόπουλος), Κοκκαλίδης, Κερασίδης, Τσακμακίδης, Καλαϊτζίδης

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ (Μπάμπης Καζεπίδης) Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς, Κονταξής Γκαρακλίδης ,Τσιάρας ,Κυσσίδης, (68’Μαυροβασίλης) , Μπάμπουρας, Αμαραντίδης ,(92’Δράμπαλης) Αρμεν, (78’Παπιτσας) Μπερούκας (108’Βουτσινάς)