Home > Αθλητικά > Πρεμιέρα με νίκη για τη Δόξα 2016

Πρεμιέρα με νίκη για τη Δόξα 2016

Γυναικείο Ποδόσφαιρο

Πρεμιέρα με νίκη

για τη Δόξα 2016

Στο γήπεδο της Αδριανής η Δόξα 2016 κέρδισε 4-0 την ομάδα των Λεόντων Θεσσαλονίκης, για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Β’ Εθνικής. Αγωνιστικά, η ομάδα της Δράμας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ υπήρχε εικοσάλεπτη διακοπή λόγω έντονης βροχόπτωσης στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή η Μαρασλή και πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα της Δράμας, διπλασίασε τα τέρματα της με κοντινή προβολή της Ζήση μετά από εκτέλεση κόρνερ της Ghazaryan.

Το ημίχρονο τελείωσε με μια ακόμη πολύ καλή ευκαιρία από την Μαρασλή που από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν την διατήρηση του ρυθμού και από τις δύο ομάδες ενώ και η εικοσάλεπτη διακοπή στο 65 λεπτό ήταν καθοριστική για να μην δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στο 75 λεπτό η διεθνής με την Εθνική Αρμενίας Luiza Ghazaryan, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας για να έρθει στο 85 λεπτό, η νεαρή – μόλις 13 χρόνων – Μπιλόρογλου, να σημειώσει το πρώτο της τέρμα στην παρθενική της εμφάνιση  και να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Ενδιάμεσα η ομάδα των Λεόντων έχασε δύο ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, με τη Ριζοπούλου να δείχνει τα αντανακλαστικά της και την ετοιμότητα της.

Η σύνθεση της Δόξας 2016: Ριζοπούλου, Ευστρατίου, Ζήση, Ιτούα, Σωμάδη, Χατζηιωάννου, Πουλιούδη, (75 Μπιλόρογλου), Αλατζίδου,(63 Λαζαρίδου), Μαράσλη, Ghazaryan, Μπαντή (80 Κελεμπέκη)