Home > νέα > Τα μετάλλια της Εθνικής Ελλάδας στο Μινσκ είναι πέντε και δύο από αυτά τα κατέκτησαν Δραμινοί αθλητές

Χάλκινο μετάλλιο

για τον Δουβαλίδη στο Μινσκ της Λευκορωσίας

Ο Δραμινός αθλητής Κώστας Δουβαλίδης κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ της Λευκορωσίας.

Ο Κώστας Δουβαλίδης είναι το μεγαλύτερο όνομα της Εθνικής ομάδα και κατάφερε να το επιβεβαιώσει την πρώτη ημέρα στους αγώνες στίβου και στον αγωνιστικό χώρο, αφού ήταν νικητής στα 110 μ. εμπ. με 13.72. Ο πρωταθλητής μας άφησε στην δεύτερη θέση τον Γερμανό Μαξιμίλιαν Μπάγερ με 13.80 και συγκέντρωσε 12 βαθμούς για την ομάδα. Στην τελική σειρά ο Δραμινός αθλητής κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Τα μετάλλια της Εθνικής Ελλάδας στο Μινσκ, όπου διεξάγονται οι 2οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες είναι πέντε και δύο από αυτά τα κατέκτησαν Δραμινοί αθλητές:  Αζωίδη (τζούντο, χάλκινο), Κορακάκη (σκοποβολή, ασημένιο) Καρακιζίδη (σάμπο, ασημένιο) ακολούθησε και ο στίβος.

Η Εθνική Ελλάδας στους αγώνες στίβου κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλό. Η συγκεκριμένη διοργάνωση γίνεται με το σύστημα DNA, που εφαρμόζεται για πρώτη φορά επίσημα. Σε αυτό οι ομάδες κυνηγούν τις νίκες στα αγωνίσματα, ώστε να συγκεντρώσουν βαθμούς που θα τους ανεβάσουν στην ομαδική κατάταξη.

Η εθνική μας ομάδα θα επιστρέψει στο στάδιο της Dynamo, σήμερα προκειμένου να συμμετάσχει στα ρεπεσάζ μέσα από τα οποία θα διεκδικήσει την πρόκριση της στον αυριανό ημιτελικό, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ.

Στη διαδιακασία μετέχουν 18 ομάδες χωρισμένες σε τρία γκρουπ και από αυτές η έξι θα συνεχίσουν στον ημιτελικό. Η ομάδα μας θα συμμετάσχει στο πρώτο γκρουπ και για να προκριθεί στον ημιτελικό θα πρέπει να βρεθεί στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου της, αφού για το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο θα πάρουν οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο.

Στον όμιλο της Ελλάδα θα συμμετάσχουν ακόμη αθλητές και αθλήτριες από τις εξής χώρες: Σλοβακία, Ιταλία, Πολωνία, Λετονία και Ελβετία. Όπως και στον πρώτο γύρο οι αθλητές μέσα σε ένα 2ώρο θα συμμετάσχουν στο σύνολο των αγωνισμάτων με στόχο τη συγκέντρωση όσο το δυνατόν περισσότερων βαθμών.

Ασημένιο μετάλλιο για την Άννα Κορακάκη

στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ

Ένα ακόμα μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η Άννα Κορακάκη. Πιο συγκεκριμένα, η Δραμινή Ολυμπιονίκης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 10 μ. αεροβόλο πιστόλι των γυναικών, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ.

Η ελληνίδα αθλήτρια πήρε με δυσκολία την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος κατακτώντας την 8η θέση, αλλά σε αυτόν έδειξε τον καλό της εαυτό και πήρε ανέβηκε στο βάθρο πίσω από τη μεγάλη της αντίπαλο Ζοράνα Αρούνοβιτς (241.2).

Η Σέρβα ήταν εξαιρετική κάτι που αναγνώρισε και η πολύ καλή της φίλη, Άννα Κορακάκη, αγκαλιάζοντας την αμέσως μετά το τέλος του αγωνίσματος.

Στο μεγάλο τελικό η Ολυμπιονίκης μας, συγκέντρωσε 238.9 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της την Αντοανέτα Μπόνεβα με 218.1 βαθμούς.