Home > Αθλητικά > Θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α1 μέσα στα Γιαννιτσά τα κορίτσια της Προσοτσάνης

Α.Ο. Προσοτσάνης – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 24-25

Θα διεκδικήσουν την άνοδο

στην Α1 μέσα στα Γιαννιτσά

τα κορίτσια της Προσοτσάνης

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Α.Ο. Προσοτσάνης δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε εντός έδρας για το πρωτάθλημα Χάντμπολ Γυναικών της Α2 των πλέι οφ με 24-25 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση, δεν επέτρεψαν στην Προσοτσάνη να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα τα Γιαννιτσά να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, να ρίξουν τον ρυθμό και να πάνε το παιχνίδι στη δύναμη όπως ήθελαν.

Οι δυο ομάδες διεκδικούν επί ίσοις όροις την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία της Α1 Γυναικών και αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο βρήκε τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης μπροστά στο σκορ με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι δεν άλλαξε ο ρυθμός του παιχνιδιού η αφλογιστία της Προσοτσάνης  για εννέα λεπτά (από το 43’ έως το 52’) ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Πλέον η άνοδος θα κριθεί στις 29 Απριλίου στα Γιαννιτσά, οπού η Προσοτσάνη θέλει νίκη με δύο γκολ διαφορά ή ακόμα και με ένα γκολ απλά θα πρέπει να πετύχει από 25γκολ και πάνω στην επίθεση.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα και της Προσοτσάνης ήταν η Μαρία Σεβδίλη με 9 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 2-0,4-3,6-5,9-9,12-11,14-13 [ημίχρονο] 15-15,18-16,20-20,20-23,21-24,24-25.

Α.Ο. Προσοτσάνης: (Κιάκος-Δρανόβαλης), Τόλιου, Κοπανέλου, Κατσιγιάννη, Αθανασιάδου 1, Μ.Σεβδιλή 9, Τσιαμουρά 1, Κυριακίδου 3, Σπυρίδου 4, Μελαδίνη, Ζάμπα 5, Χαλβατζή, Καστάρη , Γορδή, Στεφανίδου, Ράμα 1.

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών: (Αλέξανδρος Ταρινίδης), Πυριτίδου, Πατσάνη 5, Αιβαζίδου, Ανδρονικίδου 5, Πλιόγκα 6, Μαντzίρη, Τρελοπούλου 1, Αναστασίου 6, Καραμπατζάκη 2, Τομίδου.

Δίλεπτα 5-5. Πέναλτι 0/1-4/5. Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού.