Home > Αθλητικά > Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μπακού κατέκτησε η Άννα Κορακάκη

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μπακού κατέκτησε η Άννα Κορακάκη

Το χρυσό μετάλλιο

στο Παγκόσμιο Κύπελλο

στο Μπακού κατέκτησε η Άννα Κορακάκη

Στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν βρίσκονται τα μέλη της Ελληνικής αποστολής για ένα ακόμη Παγκόσμιο Κύπελλο Σταθερού Στόχου ISSF. Οι Αγώνες διεξάγονται από την Δευτέρα 8 μέχρι και 15 τρέχοντος μηνός.

Η Δραμινή αθλήτρια στον τελικό κατέκτησε την 1η θέση στα 10 μ. Αεροβόλο Πιστόλι και πήρε ένα ακόμα μετάλλιο για την Εθνική ομάδα.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης κατετάγη αρχικώς τέταρτη στον προκριματικό με 581/600, αλλά στον τελικό πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με τις υπόλοιπες φιναλίστ να αποκλείονται σταδιακά, η Κορακάκη έμεινε με τελευταία αντίπαλο την Ουκρανή Ολένα Κόστεβιτς και διατήρησε την πρώτη θέση, ολοκληρώνοντας τον τελικό με συνολικό σκορ 241.9, έναντι 240.1 της αντιπάλου της.

Οι επιδόσεις των Ελλήνων

Αξιόλογες ήταν και οι επιδόσεις των υπολοίπων Ελλήνων αθλητών που αγωνίσθηκαν σήμερα στο Baku. Η Χριστίνα Μόσχη πέτυχε σκορ 573, 18Χ, ενώ στους άνδρες οι Διονύσιος Κορακάκης (568, 11X) και Γεώργιος Γαμπιεράκης (565, 14X).