Home > Αθλητικά > Τρία μετάλλια κατέκτησε ο Διονύσης Κορακάκης στο “Walther Youth Cup” που διεξήχθη στη Σερβία

Η Ελληνική σημαία και πάλι στην κορυφή!

Τρία μετάλλια κατέκτησε ο Διονύσης Κορακάκης

στο “Walther Youth Cup” που διεξήχθη στη Σερβία

Κορυφαίος στον αγώνα του Αεροβόλου Πιστολιού Εφήβων αναδείχθηκε στο Διεθνές Grand Prix του Smederevo (SRB) ο Διονύσιος Κορακάκης. Οι αγώνες με την επωνυμία Κύπελλο Νέων Walther διεξήχθησαν στο τέλος της περασμένη εβδομάδας. Η συγκομιδή της Ελληνικής αποστολής ήταν δύο (2) Χρυσά μετάλλια κι ένα (1) χάλκινο.

Χάλκινο μετάλλιο στο Μικτό

Η πρώτη επιτυχία ήρθε την Παρασκευή 23, στον τελικό του Μικτού στο Αεροβόλο Πιστόλι.

Οι επιδόσεις των Ελλήνων Διονυσίου Κορακάκη 207,1 και της Παναγιώτου Χαρίκλειας 196,6 οδήγησαν στην τρίτη καλύτερη επίδοση (403,7) και στην κατάκτηση του Χάλκινου Μεταλλίου. Παρότι προκρίθηκαν ως πέμπτοι (5), κατέφεραν να διακριθούν και να ανέβουν στο βάθρο των νικητών!

κορακακξσ2

Χρυσό στο αεροβόλο Ανδρών Κ20

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Νέων Ανδρών (κάτω των 20 ετών), ο Διονύσιος Κορακάκης επικράτησε στον αγώνα. Με επίδοση 576/600 τερμάτισε ισόπαλος με τον Stefan Todorovic από τη Σερβία οδηγώντας την κατάταξη στις λεπτομέρειες. Εκεί ο Έλληνας αθλητής κατέκτσε την πρώτη θέση και το Χρυσό μετάλλιο με 16 κεντρικα δεκάρια, έναντι 15 του αντιπάλου του. Συγκεκριμένα, το Σάββατο (24/11) στο αεροβόλο πιστόλι Κ20 ανδρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 576/600-16x (96 98 96 98 95 93) άνευ τελικού

Δεύτερο Χρυσό με Πανελλήνιο ρεκόρ τελικού

Στο αντίστοιχο αγώνισμα της κατηγορίας Εφήβων ο Διονύσιος Κορακάκης ήταν αξεπέραστος. Προκρίθηκε πρώτος και με διαφορά στον τελικό με 574-17Χ. Εκεί έδειξε την κλάση του! Ξεκίνησε δυναμικά με άψογη σειρά (πέντε δεκάρια), την μοναδική που πέτυχε αθλητής σε αγώνα και τελικό, εξασφαλίζοντας σχετική διαφορά. Με σταθερές επιδόσεις κρατήθηκε στην κορυφή και κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο επιτυγχάνοντας Πανελλήνιο Ρεκόρ Τελικού.