ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΕΚ 26-37

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό και μετά τη νίκη της με 37-26 επί του ΔΡΑΜΑ ’86  στη Δράμα μείωσε τη διαφορά της στον πόντο από το δικέφαλο του Βορρά. Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα κατάφερε να χτίσει μία διαφορά την οποία όσο περνούσε ο αγώνας μεγάλωνε. Από τα πρώτα πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά τριών γκολ 4-1.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στα εφτά γκολ με το σκορ στο 3-10. Κάπου εκεί η ομάδα της Δράμας, προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο -4 με το σκορ στο 6-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυναμικά αλλά και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα κατάφερε να κρατήσει την διαφορά αλλά και να την μεγαλώσει.

Τα πεντάλεπτα:

1-4, 3-8, 5-10, 6-13, 9-14, 10-18 (ημ.), 12-22, 13-24, 19-27, 22-31, 22-33, 26-37

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 4, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμίδης 1, Τσαύλος 3, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης 1, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 4, Χόγκας 10, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3, Αλικάκος.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε  ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του  Ακη Ψωμιάδη, παίκτη του Φιλίππου Βέροιας, που έφυγε τόσο άδικα απο τη ζωή.