Home > Αθλητικά > Α’ ΕΠΣ: Έπιασε κορυφή ο Άγιος Αθανάσιος- Ο Βώλακας πήρε το ντέρμπι απέναντι στη Ν. Αμισό

Ο Βώλακας πήρε το ντέρμπι

απέναντι στη Ν. Αμισό

Έπιασε κορυφή ο Άγιος Αθανάσιος

Με τα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας και ο Βώλακας στο ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισε με ανατροπή μέσα στη Ν. Αμισό.

Η Ν. Αμισός προηγήθηκε με τον Βραμέντζαλη με 1-0 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου, ενώ ο Βώλακας στην επανάληψη με εύστοχο πέναλτι του Δράμπαλη και γκολ του Τσαμπάζη, πήρε τη νίκη και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κορυφή.

Στην κορυφή βρίσκεται ο Άγιος Αθανάσιος που κέρδισε με 3-0 την Καλλίφυτο. Ο Ευκαρπίδης πέτυχε τα δύο γκολ του Αγίου Αθανασίου, ενώ ο Κοντρόπουλος, λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Πετρούσα και Προσοτσάνη στο γειτονικό ντέρμπι που τελείωσε χωρίς σκορ.

Ο Πανδραμαϊκός και το Καλαμπάκι κέρδισαν τον Καλαμώνα και το Μικροχώρι αντίστοιχα και σκαρφάλωσαν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ενώ βρίσκονται βαθμολογικά μία ανάσα από την κορυφή.

Ο Ξηροπόταμος πήρε σπουδαία βαθμολογικά νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις και με γκολ των Ιωαννίδη και Πάνου, κέρδισε με 2-0 την Χωριστή.

Η ομάδα των Αμπελοκήπων με τον Βασίλη Σαρακασίδη στον πάγκο της κέρδισε με 5-1 μέσα στο Φωτολίβος.