Home > Αθλητικά > Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Δραμινή Γεωργία Δημητριάδου Πολύ καλή εμφάνιση και των μικρών αθλητριών του ΑΟ Δράμας

5ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος Δρόμος Ξάνθης

Το αργυρό μετάλλιο

κατέκτησε η Δραμινή

Γεωργία Δημητριάδου

Πολύ καλή εμφάνιση και των μικρών αθλητριών του ΑΟ Δράμας

Οι Σύλλογοι, Α.Π.Σ. Δρομέων Ξάνθης ¨Xanthi Runners¨ και Α.Π.Σ. Διομήδης Ξάνθης, με τη συνεργασία του Δήμου Ξάνθης, του Δήμου Αβδήρων, της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας- Θράκης και του Δ΄ΣΣ, διοργάνωσαν τον 5ο Δημοκρίτειο Ημιμα-ραθώνιο Δρόμο Ξάνθης.

αθλητικο2

Ο αγώνας πραγματοποιείται κάθε χρόνο, την τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου.  Συγκαταλέγεται στο επίσημο καλεντάρι του ΣΕΓΑΣ και η διαδρομή του είναι πιστοποιημένη από την IAAF-AIMS. Η Δραμινή πρωταθλήτρια Ελλάδος στα 3000 ΦΕ Δημητριάδου Γεωργία κατέλαβε την 2η θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 1:28:58.

Την 1η θέση κατέλαβε η Κα-ραγεωργάκη Βασιλική με χρόνο 1:25.42 και την 3η θέση η  Δημητριάδου Φανή με χρόνο επίσης 1:28:58. Όλες οι παραπάνω αθλήτριες προπονούνται με τον Αντώνη Στόικο στη Θεσσαλονίκη.

athliko

Οι μικρές αθλήτριες του ΑΟΔ Δράμας έτρεξαν και  τα κατάφεραν περίφημα  στον πρώτο τους επίσημο αγώνα  5000μ στην ίδια διοργάνωση. Στη γενική σειρά γυναικών Κ18, στην 5η θέση τερμάτισε η Δημητριάδου Φωτεινή του 2006  με χρόνο 20:52΄, στην 8η θέση η Ζαγιάκου Ναταλία του 2005 με χρόνο 23:08,  9η και 10η θέση η Καλλίνη Βασιλική και η Μπαντή Νάνση του 2006  με χρόνο 26:00.  Οι  μικρές, πολλά υποσχόμενες, αθλήτριες προπονούνται με την Αθανασίου Ευαγγελία.

Στον ίδιο αγώνα η Σωτηρ Ελένη του  ΑΟΔ  κατέλαβε την 8η θέση στην γενική κατάταξη γυναικών με χρόνο 20:36.  Η Δημητριάδου Φ. κατέκτησε την 10η θέση, η Ζαγιάκου  την 18η θέση και η Καλλίνη με την Μπαντη την 30η και την 31η θέση γενικής κατάταξης γυναικών.

Τέλος την πρώτη θέση στα 1000 μαθητικού αγώνα την πρώτη θέση κατέκτησε η Τζιερτζίδου Μαρία του ΑΟΔ Δράμας. Υπενθυμίζουμε πως πέρσι πρώτη στα 1000μ ήταν η Δημητριάδου Φωτεινή.