Home > Αθλητικά > Αργυρό μετάλλιο τα κορίτσια του ΣΕΡΓ Δράμας στο “4ο Erkyna Cup”

Αργυρό μετάλλιο τα κορίτσια του ΣΕΡΓ Δράμας στο “4ο Erkyna Cup”

Αργυρό μετάλλιο τα κορίτσια

του ΣΕΡΓ Δράμας

στο “4ο Erkyna Cup”

Με την συμμετοχή 600 αθλητριών από 70 σωματεία από όλη την Ελλάδα, αλλά και από Αυστραλία, Βουλγαρία και Ουκρανία, διεξήχθη (3-5/2) στο κλειστό γυμναστήριο Λιβαδειάς το “4ο Erkyna Cup”, ο διεθνής αγώνας ρυθμικής γυμναστικής που διοργανώνει ο Γυμναστικός Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς σε συνεργασία με τον Δήμο Λεβαδεών, την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, τον Ο.Π.Α.Στ.Ε. και με την έγκριση της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος και αθλήτριες της εθνικής ομάδας ενώ λειτούργησε και σαν τεστ για την στελέχωση των εθνικών ομάδων.

Ανάμεσα στους συλλόγους που πήραν μέρος ήταν και ο ΣΕΓ Δράμας όπου κατάφερε να διακριθεί με υψηλές επιδόσεις για μια ακόμα φορά.

Συγκεκριμένα, τα δραμινά κορίτσια κατέκτησαν την 2η θέση στην κατηγορία Κορασίδων με τις αθλήτριες Αθανασιάδου Χρύσα, Κουφογλου Παναγιώτα, Ράλλη Αναστασία,Ράλλη Χριστίνα και Τσέλιου Κυριακή.

Επίσης κατέλαβαν την 9η θέση στη μπάλα και την 10η  στις κορρίνες στην κατηγορία Νεανίδων με την αθλήτρια Μαρίλια Μπανιώτη που αγωνίστηκε σε έναν εξαιρετικά απαιτητικό αγώνα ανάμεσα σε επίλεκτες αθλήτριες της Εθνικής ομάδας.

Δυστυχώς η ομάδα Γυναικών δεν αγωνίστηκε λόγω καιρού, αλλά προπονούνται εντατικά για τους επόμενους αγώνες. Η ομάδα Γυναικών του ΣΕΡΓ Δράμας, αποτελείται από τις αθλήτριες: Αχτσιόγλου Χρυσή, Δαλάκα Μαργαρίτα, Γουδάκη Δήμητρα, Γουδάκη Αριάδνη, και Κοτίδου Μαρίνα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριες και στις προπονήτριες Βασιλεία Κερατίδου, Ελένη Μακρή και την δασκάλα του μπαλέτου Ειρήνη Παπασταφίδα για το αποτέλεσμα.

(Η φωτογραφία είναι από ανάρτηση του Συλλόγου)