Home > Αθλητικά > Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στη σφαιροβολία ο Δραμινός Χατζημιχαήλ στη διοργάνωση στίβου «Ελλάδα-Κύπρος»

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε

στη σφαιροβολία ο Δραμινός Χατζημιχαήλ

στη διοργάνωση στίβου «Ελλάδα-Κύπρος»

Η διεθνής συνάντηση Ελλάδα-Κύπρος ολοκληρώθηκε στο στάδιο της Λευκωσίας με τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριες και από τις δύο χώρες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, στο διήμερο της διοργάνωσης.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία προκειμένου νεαροί αθλητές κάτω των 18 ετών να αποκτήσουν αγωνιστικές εμπειρίες που θα τους φανούν χρήσιμες στο μέλλον τους, ενώ δόθηκε η ευκαιρία σε 33 αθλητές και 37 αθλήτριες της κατηγορίας Κ18 να φορέσουν το εθνόσημο και να λάβουν μέρος σε μια διοργάνωση εκτός των συνόρων.

Τη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης, ο αθλητής του Α.Σ. Δοξάτου, Νικόλας Χατζημιχαήλ έκλεισε μια απόλυτα πετυχημένη χρονιά, καθώς ο Δραμινός αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με νέο ατομικό ρεκόρ στη σφαιροβολία.

Ο Κύπριος Ιωσήφ Σάββα πήρε την πρώτη θέση με 17,09 μ. με τον Νικόλα Χατζημιχαήλ να ακολουθεί με 16,88 μ. και τον Ανδρέα Μαθιουδάκη να είναι τρίτος με 15,21 μέτρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα μετείχε με δύο μέλη της σε κάθε αγώνισμα (τρία στο ύψος κοριτσιών), με πολλά από τα παιδιά να εκπροσωπούν για πρώτη φορά τα εθνικά μας χρώματα.

Η διοργάνωση κράτησε ζωντανό το αγωνιστικό ενδιαφέρον στις αναπτυξιακές κατηγορίες, ενώ ακολουθεί άλλη μια πολυπληθής αποστολή 34 αθλητριών και αθλητριών, που θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ, από τις 7 έως τις 10 Αυγούστου.