Home > Αθλητικά > Οι αθλητικές διακρίσεις του 2019

Οι αθλητικές διακρίσεις του 2019

Οι αθλητικές

διακρίσεις του 2019

Εικόνες, στιγμές, γεγονότα, μεγαλύτερα ή μικρότερα, περισσότερο ή λιγότερο σημαντικά, πρόσωπα και ομάδες, μεγάλα ρεκόρ, επιτυχίες, καθώς επίσης απογοητεύσεις και διακρίσεις χαρακτήρισαν το 2019. Ο ελληνικός αθλητισμός δεν έμεινε χωρίς θριάμβους. Στιγμές μοναδικές, τρόπαια, μετάλλια, κορυφαίες εμφανίσεις, που γράφτηκαν και συζητήθηκαν.

Συλλέκτρια μεταλλίων η Άννα Κορακάκη

KORAKAKH OLYMPLIAKH FLOGA

Συλλέκτρια μεταλλίων η Άννα Κορακάκη και το 2019. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι 25μ. στο πλαίσιο των 2ων Ευρωπαϊκών Αγώνων στο Μινσκ, αλλά και το ασημένιο στα 10μ αεροβόλο πιστόλι. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε επίσης το χρυσό μετάλλιο στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μονάχου, το χάλκινο μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι στα 25 μέτρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Πεκίνο, καθώς και το ασημένιο στο αεροβόλο πιστόλι από 10μ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Όσιγιεκ της Κροατίας.

Στην κορυφή του κόσμου οι νέοι της υδατοσφαίρισης

Στην κορυφή του κόσμου η εθνική μας ομάδας νέων ανδρών, για τρίτη φορά μετά το 2001 στην Κωνσταντινούπολη και το 2017 στη Βελιγράδι. Νίκησε 6-4 στον τελικό την Σερβία και  κατέκτησε τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Κουβέιτ.

Η χρονιά του Στέφανου Τσιτσιπά

Ονειρική χρονιά για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Τα καλύτερα ήρθαν στο Nitto Finals ATP, όπου στην πρώτη συμμετοχή του κατέκτησε το τρόπαιο. Νίκησε 2-1 στον τελικό του Λονδίνου τον Ντόμινικ Τιμ, έχοντας επικρατήσει στον ημιτελικό με 2-0 του Φέντερερ. Έκλεισε την χρονιά στο Νο6 (έχοντας βρεθεί και στο Νο 5), από Νο 15 που ήταν στο τέλος του 2018. Λίγο πριν…φύγει το 2019, στις 21 Δεκεμβρίου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έφτασε στον τελικό του Mubadala World Tennis Championship στο Άμπου Ντάμπιγια (του πρώτου ανεπίσημου τουρνουά της σεζόν 2020), όπου μετά από ένα εκπληκτικό αγώνα, που είχε διάρκεια τρεις ώρες και δεκαπέντε λεπτά  έχασε από τον Ράφα Ναδάλ με 6-7(3), 7-5, 7-6(3). Ο Ελληνας πρωταθλητής έφτασε στον τελικό, αφού κέρδισε με ανατροπή τον Νόβακ Τζόκοβιτς (3-6, 7-6, 6-4).Αναδείχθηκε κορυφαίος Έλληνας αθλητής για το 2019 σύμφωνα με τον ΠΣΑΤ.

Ο MVP του ΝΒΑ είναι ο Γιάννης Αντετοκούμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αναδείχθηκε MVP της σεζόν στο NBA. Είχε μέσο όρο 27.7 πόντους, 12.5 ριμπάουντ, 5.9 ασίστ, 1.3 κλεψίματα και 1.5 κοψίματα σε 32.8 λεπτά συμμετοχής.

oreivatikos

Δύο Δραμινές αθλήτριες στους Ολυμπιακούς Αγώνες  Νέων στη Λωζάννη

Με δέκα αθλητές και αθλήτριες θα συμμετάσχει η χώρα μας στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων της Λωζάννης. Μεταξύ των 2.000 αθλητών και αθλητριών ηλικίας 14–18 ετών από όλο τον κόσμο που θα πάρουν μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες Νέων θα βρίσκονται και δύο αθλήτριες του ΕΟΣ Δράμας   η Ιωάννα Κώτσαλου και η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου αθλήτριες διάθλου του ΕΟΣ Δράμας, όπου θα αγωνιστούν στο Δίαθλο.

pandram

Ο Πανδραμαϊκός έγραψε ιστορία

Σημαντική χρονιά ήταν το 2019 για τον Πανδραμαϊκό ο οποίος κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α’ Ερασιτεχνική και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Η ομάδα του Πανδραμαϊκού με γκολ του Γιαννίκη στις καθυστερήσεις κέρδισε και τον Βώλακα με 1-0 και πήρε και το κύπελλο. Το 2019 ο Πανδραμαϊκός γιόρτασε τα 50 χρόνια από την ίδρυση του ύστερα από την συγχώνευση των ομάδων Ελπίς Δράμας και Άρης Δράμας, ενώ αγωνιστικά η ομάδα του Μπάμπη Καζεπίδη διανύει μια καταπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα τελειώνοντας τον πρώτο γύρο στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από Πανσερραϊκό και Χρυσούπολη.

xarpantidhs

Χάλκινο μετάλλιο για τον Δραμινό Χρήστο Χαρπαντίδη

Πλήρως επιτυχημένη ήταν η παρουσία της αποστολής της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος στους 3ους Παγκόσμιους αγώνες αστυνομικών της USIP.

Η αποστολή επέστρεψε με 5 μετάλλια, αξιόλογες επιδόσεις και πολλές εμπειρίες. Συγκεκριμένα το χρυσό μετάλλιο και τη 1η θέση στα -69kg κατέκτησε ο Παναγιώτης Φρουζάκης στο άθλημα του Jiu-Jitsu.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Δραμινός αθλητής Χρήστος Χαρπαντίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα + 94 κιλά.

gaia1

Πρωταθλήτρια η Γαία Δράμας στο Final 4 Βόλεϊ Νεανίδων

Με πρωταθλήτρια την Γαία Δράμας ολοκληρώθηκε το Final4 Νεανίδων Ανατ. Μακεδονίας και Θράκης στις αρχές του 2019 το οποίο διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στο γήπεδο Κραχτίδη.

ao prosotsanh

Ιστορική νίκη  για τα κορίτσια του  ΑΟ Προσοτσάνης

Την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της, στην Α1 κατηγορία χάντμπολ των γυναικών πανηγύρισε στις 20 Μαρτίου η ομάδα της Προσοτσάνης . Η ομάδα του ΑΟ Προσοτάνης  επικράτησε με 40-34 του Εθνικού  Κοζάνης και με τη νίκη αυτή, έκανε  το μεγάλο βήμα για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.  Η Προσοτσάνη  πανηγύρισε λίγες μέρες αργότερα το πρωτάθλημα κατακτώντας την 1η θέση και την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

kod

1η δύναμη στην Περιφέρεια ΑΜΘ ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας

Μεγαλειώδης ήταν η εμφάνιση της Αγωνιστικής ομάδας του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών που διεξήχθησαν από τις 11 έως και τις 22 Ιουλίου 2019 στη Θεσσαλονίκη και στο Βόλο, καθώς και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που διεξήχθη από τις 26-28 Ιουλίου 2019 στα Ιλίσια.

Η συγκομιδή μεταλλίων και βαθμών ήταν άκρως εντυπωσιακή. Στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας συμμετέχοντας με 28 αθλητές και αθλήτριες, προερχόμενοι όλοι από τα σπλάχνα του συλλόγου κατέκτησε 4 χρυσά, 5 αργυρά, 4 χάλκινα μετάλλια και συνολικά 599 βαθμούς, γεγονός που τον κατατάσσει ως 9ο σύλλογο πανελληνίως στην κατάταξη του AGE GROUP ανάμεσα σε 120 ομάδες, 2ο επαρχιακό σύλλογο και 1η δύναμη στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας & Θράκης. Επίσης στη γενική βαθμολογία των αγοριών ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας κατέλαβε την 3η θέση πανελληνίως συγκεντρώνοντας 487 βαθμούς.

Μεγάλες διακρίσεις από τους «Αγωνιστές» ΑμεΑ Δράμας

Έφεραν στη Δράμα 7 χρυσά, 7 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια

AGONISTES AMEA METALLIA (4)

ΜΕΓΑΛΕΣ επιτυχίες σημείωσαν τον Ιούλιο, οι αθλητές του Συλλόγου «Αγωνιστές» ΑμεΑ Δράμας, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΕΑΟΜ ΑμεΑ που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ στην Αθήνα.

Οι Δραμινοί αθλητές, κατάφεραν και έφεραν στη Δράμα συνολικά 18 μετάλλια, από τα οποία τα 7 είναι χρυσά, τα 7 αργυρά και τα 4 χάλκινα, ενώ η Μπενιάτογλου σημείωσε 2 πανελλήνια ρεκόρ στην σφαίρα και στο δίσκο.

Για τις επιτυχίες των αθλητών του Συλλόγου, μίλησε στον «Πρωινό Τύπο» ο πρόεδρος των «Αγωνιστών» ΑμεΑ κ. Βασίλης Κουντουράς, ο οποίος εξήρε τις προσπάθειές του, που κάθε χρόνο συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, κάτω από δύσκολες συνθήκες.

Όπως σημείωσε ο κ. Κουντουράς «καταφέραμε και είχαμε σημαντική βελτίωση των επιδόσεων σε σχέση με πέρυσι, αλλά και στη συγκομιδή των μεταλλίων, ενώ γεγονός είναι ότι πλέον αθλήτρια του συλλόγου έχει δύο πανελλήνια ρεκόρ».

Τόνισε επίσης ο κ. Κουντουράς, ότι «έγινε μεγάλη προσπάθεια και μετά από δύσκολες συνθήκες λειτουργίας που είχαμε την προηγούμενη χρονιά, παρ’ όλα αυτά τα παιδιά τα κατάφεραν, με τη βοήθεια προπονητών και εθελοντών του συλλόγου  και των γονιών τους και κατάφεραν και μας έκαναν περήφανους και σαν σύλλογο, αλλά και σαν Νομό Δράμας. Θα πρέπει όλοι οι Δραμινοί να είναι περήφανοι γι’ αυτά τα παιδιά, γι’ αυτούς τους αγωνιστές. Που παρ’ όλες τις αντίξοες συνθήκες αγωνίζονται και στέλνουν ένα μήνυμα: ότι δεν τα παρατάνε. Είναι άτομα με αναπηρία και συνεχίζουν με χαμόγελο, όρεξη και διάθεση να αγωνίζονται. Αυτό είναι ένα μήνυμα προς όλους μας».