Home > Αθλητικά > Άξια ο ΚΑΟΔ  μένει… National league 1 ΚΑΟ Δράμας-Μακεδονικός 65-57

Άξια ο ΚΑΟΔ  μένει… National league 1 ΚΑΟ Δράμας-Μακεδονικός 65-57

ΚΑΟ Δράμας-Μακεδονικός 65-57

Άξια ο ΚΑΟΔ  μένει

National league 1

Την παραμονή του στην National league 1 εξασφάλισε ο Κ.Α.Ο.Δ., καθώς στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι των πλέι άουτ, η ομάδα της Δράμας κέρδισε με 65-57 τον Μακεδονικό, ο οποίος υποβιβάζεται  στην Νational League 2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σ’ ένα παιχνίδι κρίσιμο και για τις δύο ομάδες – καθώς ο ηττημένος θα γνώριζε και τον υποβιβασμό – οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με το 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. παρουσιάστηκε βελτιωμένος και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ήταν μπροστά  5 πόντους, όμως ο Μακεδονικός πέτυχε κρίσιμα καλάθια με το ημίχρονο να κλείνει 30-31 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τρίτη περίοδο ο Μακεδονικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε διαφορά 6 πόντων στα μισά του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ο ΚΑΟΔ ανέβασε την απόδοσή του και με την στήριξη του κόσμου έφερε το παιχνίδι στον πόντο 48-47 στο τέλος της περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ «έτρεξε», πέτυχε  καθοριστικά καλάθια με τους Γεωργίου, Μαραβέγια και Βουτσίτσεβιτς, με τη δραμινή ομάδα να πετυχαίνει μία σπουδαία νίκη με 65-57.

Η ομάδα της Δράμας κατάφερε, με τις κατάλληλες ενισχύσεις κατά την μεταγραφική περίοδο, να κάνει το ντεμαράζ στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και να κερδίσει το πλεονέκτημα έδρας που της έδωσε και την παραμονή της στην κατηγορία απέναντι στον Μακεδονικό.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους ανθρώπους του ΚΑΟΔ, καθώς στην πρώτη τους παρουσία στη National League 1 κέρδισαν την παραμονή τους στην κατηγορία παρά τις δύσκολες συνθήκες.

Δεκάλεπτα: 14-16, 30-31, 48-47, 65-57

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Βουτσίτσεβιτς 17(2), Μαραβέγιας 12(1), Αγγελόπουλος 2, Γρίψιος 13(1), Μπέσσας 2, Μπόζης 7, Γεωργίου 7, Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης 5(1).

Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 15(1), Καμαριώτης 17(2), Ζεϊμπέκης 5(1), Ανδρέου 12, Τζιουβάρας, Ρουκουνάκης 2, Αγριόπουλος 3(1), Πολυμένης 3(1), Βακουφτσής.