Home > Αθλητικά > Χάντμπολ Α2 Πήραν το ντέρμπι τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης και έκαναν ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση

Χάντμπολ Α2

Πήραν το ντέρμπι τα κορίτσια

του Α.Ο. Προσοτσάνης και έκαναν ένα βήμα

για την πρόκριση στην επόμενη φάση

Τη νίκη με πέντε γκολ διαφορά πέτυχαν τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης απέναντι στον Βορέα Αλεξανδρούπολης με 34-24, για το πρωτάθλημα τις Α2 Χάντμπολ και διεκδικούν την είσοδό τους στα πλέι οφ ανόδου.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος διεκδικώντας κάθε μπάλα. Η Προσοτσάνη από την αρχή του παιχνιδιού προσπαθούσε να ανοίξει τη διαφορά πάνω από τα τέσσερα γκολ αλλά ο Βορέας είχε πάντα απάντηση και κρατούσε το σκορ σε επιθυμητά γι’ αυτόν επίπεδα. Το ημίχρονο βρήκε την Προσοτσάνη στο +3 με σκορ 17-14 αφήνοντας υποσχέσεις για ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας γρήγορα τη διαφορά στο +9 στο 40′ με ξεκάθαρη διάθεση να καθαρίσει το παιχνίδι, όπως και έγινε κερδίζοντας στο τέλος με 34-24.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα και της Προσοτσάνης αναδείχτηκε η Τσιαμουρά με 11 γκολ ενώ ακολούθησαν η Σπυρίδου με 7 γκολ και η Σεβδίλη με 6 γκολ.

Πεντάλεπτα: 4-0, 7-4, 9-7, 11-10, 14-11, 17-14 ημίχρονο, 20-15, 25-16, 26-17, 27-17, 29-19, 34-24. Δίλεπτα 5-8. Πέναλτι 4/5-3/3.  Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης.

Α.Ο. Προσοτσάνης: (Δρανόβαλης, Κιάκος), Κοπανέλου, Κατσιγιάννη, Τόλιου, Σεβδίλη 6, Τσιαμούρα 11, Μελαδίνη, Κυριακίδου 2, Σπυρίδου 7, Νούση 2, Αθανασιάδου 2, Ιωαννίδου, Ζάμπα 4, Κατσάρη, Γορδή, Χαλβατζή, Ράμα.

Βορέας Αλεξανδρούπολης: (Χρήστος Ποντισίδης), Μπαλασούδη, Παντίδου, Νικόλοβα 5, Λαμπίδη 3, Δ.Καλαιτζή 3, Σιαρβαρλή 2, Βαρσάμη 2, Καμποσιώρη 5, Κωτσιοπούλου 3, Ειρ. Καλαιτζή, Παπαδοπούλου, Σειτλάρι, Βαφειάδου 1, Σαράτση, Μητρουλάκη.