Home > Αθλητικά > Χρυσό και Χάλκινο μετάλλιο με την Εθνική U20  οι Δραμινοί παλαιστές Δ. Ρωμανίδης και Ν. Γιαγκουνίδης

Χρυσό και Χάλκινο μετάλλιο

με την Εθνική U20  οι Δραμινοί

παλαιστές Δ. Ρωμανίδης και Ν. Γιαγκουνίδης

Με μισή ντουζίνα μετάλλια θα γυρίσει η ελληνική αποστολή από το Διεθνές τουρνουά U20 που διεξήχθη στην Ρουμανία.

Οι Έλληνες πρωταθλητές που συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και να φέρνουν στη χώρα μας μετάλλια, αποδεικνύοντας ότι το άθλημα των Ολυμπιονικών συνεχίζει να δοξάζει την Ελλάδα.

Στο Βουκουρέστι έξι Έλληνες παλαιστές ανέβηκαν στο βάθρο και οδήγησαν την χώρα μας στην 4η θέση στο ομαδικό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δραμινός Δημήτρης Ρωμανίδης στα 77κ., σε μια κατηγορία με αθλητές από Ρουμανία, Ισπανία και  Ουγγαρία πετυχαίνοντας εντυπωσιακές νίκες. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσαν στο στήθος οι: Βασίλης Παπαγεωργίου (55κ.), Λευτέρης Παπάς (87κ.), Χρήστος Χατσατούρωφ (97κ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Μανώλης Στάμος (77κ.), και ο Δραμινός Νίκος Γιαγκουνίδης στα 87κ. με εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας σε αναμετρήσεις με παλαιστές από τα Σκόπια και την Ουκρανία.

Πολύ καλή πορεία πραγματοποίησαν και οι Ηλίας Ζαϊράκης (60κ.) και Γιώργος Χεριστανίδης (77κ.) που κατέλαβαν την 5η θέση, ενώ τέλος στα 82κ. αγωνίστηκε και ο Οδυσσέας Ρουγγέρης.