Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο τα αδέρφια Κορακάκη  στους Πανελλήνιους Αγώνες Αεροβόλων Όπλων

Χρυσό μετάλλιο τα αδέρφια Κορακάκη  στους Πανελλήνιους Αγώνες Αεροβόλων Όπλων

Χρυσό μετάλλιο τα αδέρφια

Κορακάκη  στους Πανελλήνιους

Αγώνες Αεροβόλων Όπλων

Χρυσό μετάλλιο στο μεικτό κατέκτησαν τα Δραμινά αδέρφια Άννα  και Διονύσης Κορακάκη, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Α/Ο Πιστόλι Ανδρών/Γυναικών 2022 που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Σκοπευτήριο του Βύρωνα, το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Πρωταθλήτρια Γυναικών η Χριστίνα Μόσχη

Ως κορυφαία και κάτοχος του Ρεκόρ Νεανίδων στο αεροβόλο πιστόλι, η Χριστίνα Μόσχη (Γ.Α.Σ. Κατερίνης Αρχέλαος) κατέκτησε φέτος τον τίτλο στην πρώτη της συμμετοχή σε τελικό Γυναικών. Στον προκριματικό αγώνα, η υπεροχή της Άννας Κορακάκη (Σ.Ο. Ωρίων Θεσσαλονίκης) ήταν αδιαφιλονίκητη. Η Ολυμπιονίκης του «Ωρίωνα», ήταν η νικήτρια του προκριματικού με σπουδαία επίδοση 579/600 (20Χ), ακολουθούμενη από τις Δήμητρα Παπακανέλλου (Σ.Λ. Ζευς) και Χριστίνα Μόσχη (Γ.Α.Σ. Κατερίνης Αρχέλαος) στην απόλυτη ισοπαλία 565, 11Χ! Χρειάστηκε η αναδρομή στην τελευταία σειρά για τον καθορισμό της κατάταξης.

Στη μονομαχία του Χρυσού μεταλλίου με την Άννα Κορακάκη, η Χριστίνα Μόσχη αναδείχτηκε νικήτρια, με τη Δήμητρα Παπακανέλλου να συμπληρώνει την τριάδα του βάθρου.

Ο Διονύσης Κορακάκης το αεροβόλο Ανδρών

Το τίτλο που κατείχε από πέρσι υπερασπίστηκε με επιτυχία ο Διονύσης Κορακάκης (Σ.Ο. Ωρίων Θεσσαλονίκης). Καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση του προκριματικού αγώνα με σκορ 564/600, το ίδιο με τον Παναγιώτη Καραγιαννέλο (Σ.Σ. Βόλου), οι δύο αθλητές προχώρησαν νικηφόρα στον ημιτελικό και έφθασαν να συναγωνίζονται για τον τίτλο! Στον τελικό ο Διονύσης Κορακάκης ήταν ο επικρατέστερος. Ο Παναγιώτης Καραγιαννέλος πήρε το ασημένιο μετάλλιο και ο Άρης Σαλταγιάννης (Παναθηναϊκός Α.Ο.) το χάλκινο.

Ο «Ωρίων» ξανά κορυφαίος στο μικτό

Το δυναμικό του «Ωρίωνα», με την Ολυμπιονίκη Άννα Κορακάκη και τον αδελφό της Διονύση, ήταν μάλλον δύσκολο να υπερκεραστεί στο μικτό Α/Γ. Κορυφαία ομάδα στον προκριματικό αγώνα (577/600) και με σταθερές επιδόσεις σε ημιτελικό και τελικό επικράτησαν και πάλι φέτος. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η πρώτη ομάδα της ΕΛ.ΑΣ. (Ευαγγελία Αλεξοπούλου – Παναγιώτης Καλοπήτας) και το χάλκινο μοιράστηκαν ο Σ.Σ. Βόλου (Αικατερίνη Βέλια – Παναγιώτης Καραγιαννέλος) και η δεύτερη ομάδα της ΕΛ.ΑΣ. (Ανδριανή Αρμυριώτη – Γρηγόρης Μόφορης).

Ο κύκλος των Πανελλήνιων Αγώνων Σταθερού Στόχου για το έτος 2022, συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 9 και10/4 με το αεροβόλο πιστόλι 10μ. κατηγοριών Ε-Ν-ΝΑ-ΝΓ.