Home > Αθλητικά > Σήκωσε το Σούπερ Καπ η Δόξα Βώλακα στα πέναλτι και το έκανε το τρεμπλ- Πανδραμαϊκός – Δόξα Βώλακα 0-0 (5-3) πέναλτι

Σήκωσε το Σούπερ Καπ

η Δόξα Βώλακα στα πέναλτι

και το έκανε το τρεμπλ

Πανδραμαϊκός – Δόξα Βώλακα 0-0 (5-3) πέναλτι

Η Δόξα Βώλακα κατέκτησε το τρόπαιο του Σούπερ Καπ της ΕΠΣ Δράμας στο φετινό τελικό απέναντι στον Πανδραμαϊκό. Η ομάδα του Βώλακα κέρδισε τον πρώτο άτυπο τίτλο της χρονιάς και έκανε το τρία στα τρία, καθώς κατέκτησε πρωτάθλημα, κύπελλο και Σούπερ Καπ.

Σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ο Πανδραμαϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βώλακα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ένα δοκάρι με τον Σέγκο.

Το παιχνίδι στη διάρκεια των ενενήντα λεπτών τελείωσε 0-0 με τον Πανδραμαϊκό να έχει την καλύτερή του ευκαιρία με το φάουλ του Κωνσταντινίδη και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Ο Στάικος Ν. είχε δύο καλές ευκαιρίες απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πανδραμαϊκού, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, ενώ ο νεαρός Σέγκος, επτά λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού είδε την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς δεν υπήρχε παράταση, ο Στάικος έκανε το 1-0 για τον Βώλακα, ενώ ο Καρασαββίδης ισοφάρισε στο 1-1. Ο Δράμπαλης έκανε το 2-1 και ο Τσακίρης ισοφάρισε σε 2-2 για τον Πανδραμαϊκό. Ο Καρπιτσάρης έκανε το 3-2 για τον Βώλακα, ενώ στη συνέχεια ο Παγκάκης απέκρουσε το πέναλτι του Χατζηκυριάκου. Ο Μουζενίτοβ έκανε το 4-2 για τον Βώλακα. Στη συνέχεια ο Κωνσταντινίδης ευστόχησε για τον Πανδραμαϊκό κάνοντας το 4-3 και ο Άρμεν στο τελευταίο πέναλτι ευστόχησε κάνοντας το 5-3 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Βώλακα.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της ομάδας της Δόξας Βώλακα, Μπάμπης Καζεπίδης σε δήλωσή του στον «Π.Τ.» τόνισε: «Οι ποδοσφαιριστές, αλλά κι όλη η οικογένεια του Βώλακα ήθελε να ολοκληρώσει το τρεμπλ και το καταφέραμε. Στρεφόμαστε πλέον με ιδιαίτερη συγκέντρωση και προσοχή στην έναρξη του πρωταθλήματος. Η ομάδα δεν είναι ακόμη έτοιμη όσο θα ήθελα. Είχαμε καλά διαστήματα στο σημερινό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και είμαι σίγουρος ότι όσο περνάει ο καιρός, η ομάδα θα φτάσει στο επίπεδο που θέλουμε».