Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας- Διαγόρας 0-2 Προβληματίζει η αγωνιστική εικόνα της Δόξας

Δόξα Δράμας- Διαγόρας 0-2 Προβληματίζει η αγωνιστική εικόνα της Δόξας

Δόξα Δράμας- Διαγόρας 0-2

Προβληματίζει

η αγωνιστική εικόνα της Δόξας

Του Γιάννη Κιοσίδη

Η Δόξα, παρουσιάστηκε «λίγη» απέναντι στον Διαγόρα στην έδρα της και έδειξε τα προβλήματα που είχαν φανεί και στα φιλικά παιχνίδια, ενώ επιβεβαίωσε πως η ομάδα έχει πολύ δρόμο μπροστά της σε ένα απαιτητικό πρωτάθλημα.

Οι Μαυραετοί, γνώρισαν την ήττα με 0-2 από τον Διαγόρα με σκόρερ για τους φιλοξενούμενους τον Μπαστακό στο 13’ και τον Κοντοχρήστο στο  68’στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 (2ο παιχνίδι για τη Δόξα).

Η αγωνιστική εικόνα που εμφάνισε η Δόξα ήταν κακή στα 90 λεπτά του παιχνιδιού, ενώ δεν μπόρεσε να αντιδράσει όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα ο τεχνικός των Μαυραετών, με τον Χάμοντ να είναι ο μόνος που «διασώθηκε» από την εικόνα της δραμινής ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, πέτυχαν δύο τέρματα, ενώ είχαν κλασσικές ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ και χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι στο 71’ ο τεχνικός του Διαγόρα έβγαλε από το παιχνίδι τους δύο καλύτερούς του παίκτες.

Οι Μαυραετοί, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα με το ελαφρυντικό την έλλειψη παιχνιδιών, όμως το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αλλάξει την εικόνα της γιατί μια «βαριά φανέλα» δεν αρκεί για να σε κρατήσει στην κατηγορία.

Το γήπεδο είναι ο καθρέφτης και η ομάδα έδειξε ότι είχε έλλειψη αγωνιστικής χημείας εξαιτίας των νέων προσώπων, ενώ οι γραμμές ήταν μακριά η μία από την άλλη.

Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπαστακό στο 13’, ενώ στο 28’ ο Στεφανάκος έδιωξε ενστικτωδώς το σουτ του Μπαστακού από πλεονεκτική θέση. Στο 31’ ήταν η καλύτερη ευκαιρία για τη Δόξα με κεφαλιά του Σαμπανίδη.

Ο Διαγόρας ήλεγχε το παιχνίδι στο πρώτο σαραντάλεπτο με τη Δόξα να ανεβάζει την απόδοση στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, χωρίς όμως να μπορεί να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας μπήκε το ίδιο δυνατά, είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες να πετύχει το δεύτερο γκολ με τον Λινάρδο στο 49’ και τον Μπαστακό στο 53’.

Στο 68’ ο Κοντοχρήστος με απευθείας φάουλ έκανε το 2-0, ενώ η Δόξα απείλησε με τον Μαυρία στο 84’, όμως το σουτ πέρασε μόλις άουτ.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (Βουγιακλίγια), Παπαργυρίου, Μπολάκης, Κουκόλης, Χάμοντ (78 Μαρινάκης), Μενσά (85 Παρασκευάς), Φυτόπουλος (58 Αγγελόπουλος), Κοντός (58 Μπελεβώνης), Μαυρίας, Σαμπανίδης.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (85 Τσιαντούλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ, Μασούρας, Αλάεθ (78ο Δημήτρουλας), Μπαστακός (71 Σμυρλής), Λινάρδος (71 Αυγενικού), Γεωργίου (78ο Μανωλάκης).