Home > Αθλητικά > Καθάρισε το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο Δόξα Δράμας – Καλλιθέα 2-0

Καθάρισε το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο Δόξα Δράμας – Καλλιθέα 2-0

Καθάρισε το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο

Δόξα Δράμας – Καλλιθέα 2-0

Η Δόξα κέρδισε με 2-0 την Καλλιθέα και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης μένοντας μόνη της στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία με σουτ του Μίγγου μετά από λάθος γύρισμα του Ματσούκα. Στο 10 ‘ ο Όστοϊτς έπιασε την κεφαλιά, ο Γκόντοβος παρενέβη πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Ο διαιτητής του αγώνα, κ. Τζουμαλάκης στην αρχή υπέδειξε οφ σάιτ με τη βοήθεια του επόπτη. Μετά από διαβούλευση με τον επόπτη καταλογίζει γκολ για τη Δόξα, όμως μετά από νέες διαβουλεύσεις παίρνει πίσω τη δεύτερη απόφαση και δίνει οφ σάιτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουσκουνάς με προβολή ανοίγει το σκορ για τη Δόξα, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπαϊκαρά με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα για τη Δόξα μετά από ωραία σέντρα του Ματσούκα.

Στο 2ο ημίχρονο έκανε διαχείριση του παιχνιδιού η Δόξα, ενώ από την άλλη η Καλλιθέα έδειξε πως είχε μείνει από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βούρα. Λίγο πριν από το τελευταίο τέταρτο η Δόξα είχε τρεις καλές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλο γκολ με τους Κουσκουνά στο 70’, όμως το διαγώνιο σουτ πέρασε άουτ, το σουτ του Μπαϊκαρά στο 75’ έδιωξε ενστικτωδώς ο Κουτογλίδης και στο 81’ ο Κουσκουνάς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά σε τετ α τετ με τον Κουτογλίδη.

Η Δόξα πήρε τη δεύτερη νίκη μέσα σε τρεις ημέρες και αυτό που μετράει στο δύσκολο πρωτάθλημα είναι οι βαθμοί. Αυτό που προβλημάτισε είναι η νευρικότητα που υπήρχε στην αμυντική γραμμή των Μαυραετών και μετά το 1-0.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Γκότοβος, Όστοϊτς, Ριζογιάννης, Βιτλής (77’ Τζόκιτς), Γουνδουλάκης (56’ Κάσες), Ματσούκας (63’ Γεωργιάδης), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Κουτογλίδης, Τζιτζικαλάκης, Παπαγγελής, Ντιακιτέ, Σεζάι (46’ Γκέτσι), Συριόπουλος, Μίγγος, Χοτζάλι, Παυλής (57’ Γλυνός), Ταμπάκης, Τσατσόπουλος (76’ Ζυγκερίδης).