Home > Αθλητικά >  Δράμα 86  ΑΕΚ 29-26 Νίκη ψυχολογίας για τους Δραμινούς

Δράμα 86  ΑΕΚ 29-26 Νίκη ψυχολογίας για τους Δραμινούς

Δράμα 86  ΑΕΚ 29-26

Νίκη ψυχολογίας

για τους Δραμινούς

Η Δράμα ’86 κέρδισε με 29-26 την ΑΕΚ για τη 16η αγωνιστική της Handball Premier. Ήταν η πρώτη νίκη για τους Δραμινούς στην ιστορία τους απέναντι στην ΑΕΚ και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο παιχνίδι της Τετάρτης, όπου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι στη Δράμα, αυτή τη φορά, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου σε παιχνίδι νοκ άουτ.

Η ομάδα της Δράμας, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 6-4 στο δεκάλεπτο, όμως στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 12-13.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγαινε γκολ γκολ για τις δύο ομάδες, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη πέτυχαν ένα σερί 3-0 κάνοντας το 29-25 και εξασφάλισαν τη νίκη.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ για τη Δράμα ήταν ο πρώην αθλητής της Ένωσης Κώστας Κοτσιώνης με 7 γκολ, ενώ 6 τέρματα σημείωσε ο Τόσκας.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11, 12-13 (ημχ), 14-15, 17-20, 21-21, 23-23, 25-25, 29-26

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τίκ 2, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος 1, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 3, Λέμος 4, Κεδέρης 2, Σαλέμ.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-2/2