Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Εθνικός Σοχού 1-1-Νέα απώλεια βαθμών στη Δράμα για τη Δόξα

Δόξα Δράμας – Εθνικός Σοχού 1-1-Νέα απώλεια βαθμών στη Δράμα για τη Δόξα

Δόξα Δράμας – Εθνικός Σοχού 1-1

Νέα απώλεια βαθμών

στη Δράμα για τη Δόξα

Η Δόξα αντιμετώπισε τον Σοχό  σήμερα το απόγευμα, στο εξ αναβολής παιχνίδι λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στους Μαυραετούς, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν βαρύτητα στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, εφαρμόζοντας διπλή ζώνη άμυνας και ασφυκτικό πρέσινγκ, ενώ προσπάθησαν να «χτυπήσουν» το  παιχνίδι στις αντεπιθέσεις.

Ο Εθνικός Σοχού κατάφερε να προηγηθεί στο 17’ όταν ο Καραμπατάκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το 0-1. Η Δόξα δεν μπόρεσε να βρει στο υπόλοιπο του παιχνιδιού διεξόδους για να «τρυπήσει» τη διπλή ζώνη άμυνας και να απειλήσει την εστία του Κασαπίδη.

Στην επανάληψη, η είσοδος του Μουδούρογλου άλλαξε την εικόνα της Δόξας Δράμας που είχε ένα πολύ καλό 15λεπτο πετυχαίνοντας μάλιστα και την ισοφάριση. Στο 50’ ο Κόντος εκτέλεσε το  κόρνερ και ο Μπαρέττα με προβολή, έκανε το 1-1. Μετά το 60’ ο ρυθμός έπεσε και κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο τα κέντρου χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες μέχρι το 90’.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Σαχπαζίδης στην κόντρα επίθεση έκανε το σουτ όμως η μπάλα βρήκε σε πόδια των παικτών της Δόξας και κατέληξε σε κόρνερ. Ο Τζανουλίνο είχε την μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Κυριακίδη, όμως ο Κασαπίδης έδιωξε εντυπωσιακά.

Η Δόξα πήρε έναν βαθμό φεύγοντας, προσωρινά, από την επικίνδυνη ζώνη, όμως σίγουρα αν έπαιρνε τη νίκη και μ’ ένα αγώνα λιγότερο, η πορεία της θα διαφορετική.

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας: Κολιοφούκας, Τάσιος (85′ Πετρίδης), Ιορδανίδης (46′ Μουδούρογλου), Θεοδοσιάδης Στ., Γιαννούσης, Τζανουλίνος, Μπαρέττας (72′ Χατζηκυριάκου), Οικονομίδης (85′ Κυριακίδης Δ.), Κατσαμάγκας, Κόντος (74′ Στάικος), Κυριακίδης Σ.

Εθνικός Σοχού (Τσουκαλίδης): Κασαπίδης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Αντωνιάδης Αλ., Παπάκος, Στεφανίδης, Αμαραντίδης (64′ Ανδρεάδης), Καραμπατάκης, Στασινόπουλος (71′ Ταχματζίδης), Βαβλιάκης (64′ Τσέλα) , Αποστολίδης,