Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Πλατανιάς 2-2 Κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο Βεργέτης: «Ψυχολογικό και όχι αγωνιστικό το πρόβλημα…»

Δόξα Δράμας – Πλατανιάς 2-2

Κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο

Βεργέτης: «Ψυχολογικό και όχι αγωνιστικό το πρόβλημα…»

Του Γιάννη Κιοσίδη

Με εύστοχο πέναλτι του Μακρή πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Δόξα γλίτωσε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα με ανατροπή. Για ένα ακόμα παιχνίδι, η Δόξα έπαιξε με την τύχη της, καθώς ήταν καλύτερη στο 1ο μισάωρο, πέτυχε το γκολ, είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ανδρέου και Κρουθ, όμως έμεινε στο 1-0 στο 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο η Δόξα εμφανίστηκε αγνώριστη, έπαιξε με την τύχη της και τις αντοχές του κόσμου, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Πλατανιά να πατάει πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι παίκτες της Δόξας πήγαιναν πάντα δεύτεροι στην μπάλα.

Οι ποδοσφαιριστές της δραμινής ομάδας απαξιώνουν τον ίδιο τους εαυτό με τον Στάικο Βεργέτη να μιλάει για ψυχολογικό και όχι αγωνιστικό πρόβλημα. Ο προπονητής της ομάδας στις δηλώσεις του τόνισε πως «θα συζητήσει με τους παίκτες», όμως όταν κάνεις αλλαγή στο 89’ για να κρατήσεις την ισοπαλία, κάτι φταίει. Η αναγκαστική αλλαγή του Μπαϊκαρά, λόγω τραυματισμού, έδειξε πως η ομάδα δεν έχει βάθος, καθώς οι παίκτες που μπήκαν δεν βοήθησαν στην εικόνα της ομάδας. Το σίγουρο είναι πως η ομάδα θα πρέπει να είναι στην 1η δεκάδα και όλοι πρέπει να ψάξουν να βρουν το πώς θα γίνει. Επανειλημμένως έχουμε γράψει πως η Δόξα δεν διαθέτει έναν μεγάλο παίκτη με ξεχωριστή προσωπικότητα που θα πάρει στην πλάτη του την ομάδα σε δύσκολες στιγμές.

Ο προπονητής της ομάδας θα πρέπει επιτέλους να αναλάβει κι αυτός τις ευθύνες του, καθώς δε γίνεται πάντα να φταίνε οι παίκτες, οι οποίοι θα πρέπει να βγάλουν ενέργεια και πάθος για 90 λεπτά.

Πάνω απ’ όλα μετράει το αποτέλεσμα, όμως και η αγωνιστική εικόνα της ομάδας. Δεν μπορεί να δέχεται γκολ και να «κόβονται» τα πόδια των παικτών.

Αγωνιστικά η Δόξα προηγήθηκε με τον Κρουθ στο 28’ και ισοφαρίστηκε στο 59’ με τον Καραγκούνη. Ο Μπιανκόνι στο 64’ με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία έβαλε τον Πλατανιά μπροστά στο σκορ, όμως στο 83’ ο Σιώπης κέρδισε το πέναλτι και ο Μακρής από τα 11 βήματα έκανε το τελικό 2-2.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα της Κρήτης είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της νίκης με χαρακτηριστική φάση το σουτ του Νίλι, που η μπάλα ενώ κατευθυνόταν στα δίχτυα, βρήκε στα πόδια του Μακρή και πήγε κόρνερ.

Οι συνθέσεις

Δόξα Δράμας (Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης, Σιώπης, Ανδρέου (77′ Σαμπανίδης), Καψάλης, Κρουθ (89′ Λεμονής), Πατράλης, Μακρής, Μάρτινς (46′ Αυγενικού), Μπαϊκαρά & Δούμτσιος.

Πλατανιάς (Τάτσης): Βασιλειάδης, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (24′ λ.τ Στ. Ποζατζίδης), Ουές, Καραγκούνης, Μάικιτς, Παπανικολάου (74′ Πουρζιτίδης), Μποσέτι, Νίλι, Μπιανκόνι & Λουκίνας.