Home > νέα > Δράμα ’86 – Βίκτορ 39-41-Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο τέλος-Βαλαβάνης στον «Π.Τ.» – Οι αθλητές μας σήμερα κατέθεσαν ψυχή

Το πάλεψε αλλά

ηττήθηκε στο τέλος

Βαλαβάνης στον «Π.Τ.» – Οι αθλητές μας σήμερα κατέθεσαν ψυχή

Του Γιάννη Κιοσίδη

Παρά τη μεγάλη «μάχη» που έδωσε, η Δράμα ’86, λύγισε στις λεπτομέρειες και ηττήθηκε με 39-41 από τη ρωσική HC Victor. Σ’ ένα ακόμα ευρωπαϊκό «ταξίδι» για τους 32 του EHF European Cup, η Δράμα ’86 εκπροσώπησε τη χώρα μας και φυσικά τη Δράμα, κάτι που από μόνο του αποτελεί «παράσημο» για την ομάδα, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε και ο τεχνικός, Σάκης Βαλαβάνης, μετά το τέλος του αγώνα. «Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα που έχει τη ρώσικη κουλτούρα. Δεν βρήκαμε λύσεις στο αμυντικό μας κομμάτι, όμως είμαι πολύ περήφανος για τα παιδιά που κατάφεραν να σκοράρουν 39 γκολ. Βέβαια, δεν μπορέσαμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα στην έδρα μας, κάτι που το θέλαμε πολύ. Δείξαμε ότι μπορούμε να τους κοιτάξουμε στα μάτια, είχαμε τις ευκαιρίες μας να προηγηθούμε, όμως οι Ρώσοι έχουν ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα και ήρθαν πολύ διαβασμένοι. Είμαι πολύ περήφανος για τα παιδιά γιατί κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη και τους αξίζουν συγχαρητήρια.

Στο δεύτερο παιχνίδι θα πάμε να παλέψουμε. Άλλωστε δεν έχουμε αφήσει ποτέ κανένα παιχνίδι. Αυτό θα κάνουμε και μέσα στη Ρωσία, όπου θα κυνηγήσουμε ότι πιθανότητες έχουμε και προσδοκούμε το καλύτερο αποτέλεσμα».

Ο τεχνικός της Δράμα ’86, Σάκης Βαλαβάνης απαντώντας σε ερώτηση του «Π.Τ.» για το αν επηρέασε το ταξίδι μεσοβδόμαδα στην Κέρκυρα για το πρωτάθλημα, τόνισε: «Δεν εθελοτυφλούμε, δεν έχουμε επαγγελματίες αθλητές. Πήγαμε στην Κέρκυρα με 13 άτομα, όπου τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παίρνοντας θετικό αποτέλεσμα, αλλά η καταπόνηση και το ταξίδι, σίγουρα επηρέασε την απόδοσή μας. Οι αθλητές μας όμως σήμερα κατέθεσαν ψυχή, έβγαλαν απίστευτη ενέργεια σ’ όλο το παιχνίδι. Χαιρόμαστε όλη τη διαδρομή και ας ετοιμαστούμε για τα καλύτερα».

Αγωνιστικά, η ομάδα της Ρωσίας μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 4-8, όμως οι παίκτες της Δράμας ισοφάρισαν 8-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τόσκας και ο Νίκολιτς, κράτησαν την ομάδα κοντά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι δεν άφησαν την ομάδα της Δράμας να μπει μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 21-23.

Στο 37’ ο Τόσκας βάζει για πρώτη φορά τη δραμινή ομάδα μπροστά στο σκορ με 27-26, όπου μαζί με τον Νίκολιτς κρατούσαν επιθετικά τη Δράμα ’86 μέχρι το 40’, όπου τελείωσε με 29-29. Στο πέμπτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 31-35, όμως η ομάδα της Δράμας κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στο γκολ 34-35. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έφυγαν μπροστά στο σκορ με τρία γκολ, 37-40. Η ομάδα της Δράμας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, έκανε την αντεπίθεσή της με τη στήριξη του κόσμου, μείωσε σε 39-40, όμως στην τελευταία επίθεση έχασε την μπάλα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Victor και έκαναν το τελικό 39-41.

Οι παίκτες της δραμινής ομάδας πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για το καλύτερο δυνατό, όμως σε τόσο υψηλό επίπεδο οι επιτυχίες απαιτούν πλήρη συγκέντρωση και ελάχιστο αριθμό λαθών. Οι αθλητές του Bianco Monte Δράμα 1986 κατάφεραν να ακολουθήσουν τη HC Victor σε επιθετικό επίπεδο, όμως δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Ρώσους παίχτες στην άμυνα, ούτε να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η επιλογή της αντίπαλης ομάδας να παίξει με υπεραριθμία στην επίθεση, έδωσε πολλά εύκολα γκολ και η δραμινή ομάδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην άμυνα.

Δράμα  86 (Βαλαβάνης): Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 2, Νίκολιτς 8, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Τορνικίδης, Τοζακίδης, Τόσκας 8, Παπάζογλου 2, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 7, Σίνα 4.

HC Victor.  (Κλένοφ): Ζαμπολότσκι 1, Κομπζίι 7, Πιετσόφσκι 3, Ιλτίνσκι 7, Χαριτόνοφ, Γκρεμπένκιν, Πασένοφ 9, Καρίμποφ 1, Αφλιτούλιν 5, Γκρότσκι, Κριβένκο, Λαρίν 1, Κότσουρα 2, Λαπίτσκι, Βράτσεβιτς 3, Καρβάτσκι 2.

Διαιτητές: Μίκελιτς – Παράντινα (Κροατία). Δίλεπτα:5-7. Κόκκινη: Γκρότσκι (44:11 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3 – 4/4