Home > Αθλητικά > Δύο χρυσά και ένα ασημένιο ο ΑΟ Δράμας στην Ξάνθη Αναπτυξιακοί αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφο

Αναπτυξιακοί αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

Δύο χρυσά και ένα ασημένιο

ο ΑΟ Δράμας στην Ξάνθη

Μια νέα σειρά αγώνων μπήκε φέτος στο αγωνιστικό καλεντάρι του τρεξίματος και αποσκοπεί στην ενίσχυση των αθλητών και αθλητριών των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων, αλλά και στην προσέλκυση νέων αθλητών στα σωματεία.

Πρόκειται για αναπτυξιακούς αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, στους οποίους μπορούν να πάρουν μέρος αθλητές και αθλήτριες των κατηγοριών: Ανδρών – Γυναικών,  Κ23 (Νέων Ανδρών – Γυναικών), Κ20 (Εφήβων – Νεανίδων), Κ18 (Παίδων – Κορασίδων), Κ16 (ΠΠ-ΠΚ Α΄), Κ14 (ΠΠ-ΠΚ Β΄), Κ12 (ΜΙΝΙ ΠΠ-ΠΚ).

aod1

Οι αγώνες πραγματοποιούνται με ευθύνη της ΕΑΣ Σέγας. Την περασμένη Κυριακή 20 Ιανουαρίου στο χώρο του αεροδρομίου στο Ζυγό, η Ε.Α.Σ. Σέγας Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης σε συνεργασία με τα σωματεία της Ξάνθης, ΑΠΟΦΚΑ και Α.Π.Σ Διομήδη, την υποστήριξη του Δήμου Αβδήρων, του 4ου Σώματος Στρατού και του Συλλόγου Δρομέων Ξάνθης « xanthirunners», διοργάνωσε τον Αναπτυξιακό αγώνα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος.

aod 1

Κάτω από δύσκολες συνθήκες, λόγω της συνεχόμενης βροχής, οι αθλητές του ΑΟ Δράμας, οι οποίοι πήραν μέρος στην διοργάνωση πέτυχαν σπουδαίες διακρίσεις. Στα 2.000 μ και στην κατηγορία Παγκορασίδων Β’, η  Δημητριάδου Φωτεινή κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο. Ο Κεραμίδας Θεόδωρος στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία Παμπαίδων Β΄ κατέκτησε την 2η θέση και  το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Στέφανος Τζιερτζίδης του ΑΟ Δράμας στην κατηγορία Εφήβων στα 6.000 μ. κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη του εμφάνιση στο συγκεκριμένο αγώνα. Ήταν ένα δυναμικό ξεκίνημα για τους αθλητές του ΑΟΔ, οι οποίοι έχουν προπονήτρια την Αθανασίου Ευαγγελία.