Home > Αθλητικά > Έκλεισε τη χρονιά με ψηλά το κεφάλι η δραμινή ομάδα Έχασε στις λεπτομέρειες την έξοδο στην Ευρώπη

Δράμα 86’ – Διομήδης Άργους 32-30

Έκλεισε τη χρονιά με ψηλά

το κεφάλι η δραμινή ομάδα

Έχασε στις λεπτομέρειες την έξοδο στην Ευρώπη

Την νίκη με 32-30 πέτυχε η Bianco Monte Δράμα 1986 με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Handball Premier. Η ομάδα της Δράμας ήταν ανταγωνιστική και πέτυχε μια σπουδαία νίκη όμως δεν ήταν αρκετή για την κατάκτηση της 5ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Το σύνολο του Σάκη Βαλαβάνη βρισκόταν στο 57:30’ στην Ευρώπη καθώς ο Ιωνικός κέρδιζε την ίδια στιγμή με 27-26 τον Αερρωπό Έδεσσας όμως στο φινάλε του αγώνα ο Αερρωπός ισοφάρισε, πήρε τον βαθμό και η Δραμινή ομάδα έμεινε εκτός Ευρώπης καθώς οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση με την Έδεσσα να είναι πιο ψηλά λόγω καλύτερης βαθμολογικής συγκομιδής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Δράμα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να κάνει καθοριστικές αποκρούσεις από τα 6 μ. δημιουργώντας πρόβλημα στο σκοράρισμα των Δραμινών.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν την απόδοση τους μειώνοντας το σκορ σε 9-10 στο εικοσάλεπτο και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες με 14-14 στα αποδυτήρια του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δράμα 1986 έπαιξε καλύτερα πέτυχε καθορίστηκα τέρματα, ιδιαίτερα στα τελευταία 15΄του αγώνα είχε κορυφαίους τους Τόσκα, Μωραΐτη, Χαϊτίδη, Πολύδωρος, και Παπάζογλου και σε ένα απολαυστικό και ποιοτικό 2ο ημίχρονο πήρε την νίκη με 32-30.

Μετά το τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι της Δραμινής ομάδας χειροκρότησαν τους παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν όχι μόνο στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Δράμας στην δυσκολότερη χρονιά της ιστορίας της από την άποψη προβλημάτων, τραυματισμών στάθηκε όρθια μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και διεκδίκησε με πάθος την δεύτερη έξοδο της στην Ευρώπη, την οποία έχασε σε ισοβαθμία στα τελευταία τρία λεπτά του τελευταίου αγώνα του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 6-8, 9-10, 11-12, 14-14 (ημχ) 16-16, 20-20, 24-24, 25-27, 28-28, 32-30

Δράμα 86’ (Βαλαβάνης): Μπάρμπας, Μωραΐτης 8, Λαστσάκου 2, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 4, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Παπάζογλου, Ντάκαρης, Δεμερτζίδης, Βασιλείου, Παπαγεωργίου 1, Ζιβούλοβιτς, Παπαδόπουλος 4, Σίνα.

Διομήδης Άργους  (Ζαραβίνας): Τσάκαλος 5, Τζιμπουλας 4, Τσιγαρίδας 9, Σβιζετιτς, Τερλετσκι, Ασβεστας 3, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 2, Μάνθος 3, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος 3.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-0, Πέναλτι: 2/3-2/3

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Η ΑΕΚ «σφράγισε» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ της Α1 χάντμπολ των ανδρών, καθώς επικράτησε 37-26 του τυπικά γηπεδούχου ΑΣΕ Δούκα. Η Ένωση άφησε ένα βαθμό πίσω της τον Ολυμπιακό (που είχε νικήσει την Παρασκευή 24/3 τον Ζαφειράκη) και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Διομήδη Αργους, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» θα κοντραριστούν με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Έδεσσας θα περιμένει πλέον την εξέλιξη του κυπέλλου, για να μάθει αν θα κερδίσει ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου.