Home > Αθλητικά > Έντεκα μετάλλια για την Εθνική μας ομάδα στην Κωνσταντινούπολη Έβδομη θέση για τον Δουβαλίδη

Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ

Έντεκα μετάλλια για την Εθνική μας

ομάδα στην Κωνσταντινούπολη

Έβδομη θέση για τον Δουβαλίδη

Με 11 μετάλλια (2 χρυσά, 3 ασημένια, 6 χάλκινα) θα επιστρέψει η Εθνική μας από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης. Η Εθνική μας ομάδα, ένα μείγμα παλιών και νέων αθλητών, κατάφερε να φέρει καλά αποτελέσματα, μία μόλις εβδομάδα από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του ΣΕΦ. Σε ένα γνώριμο πλέον στάδιο για τους περισσότερους αθλητές σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, σε μια εποχή όπου η αγωνιστική δράση κορυφώνεται.

Ο Δραμινός Κώστας Δουβαλίδης, αγωνίστηκε στα 60 μ. εμπ. και τερμάτισε στην έβδομη θέση με 7.94.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου έτρεξε στον προκριματικό των 60 μ. και φρόντισε από νωρίς να δείξει την εξαιρετική της κατάσταση. Η νεαρή τερμάτισε σε 7.24 και βελτίωσε το 7.26, που ήταν το ρεκόρ της από πέρυσι και το είχε πετύχει στο ίδιο στάδιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2023. Η αθλήτρια λίγο αργότερα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 7.30 σε μια κούρσα όπου έμεινε λίγο πίσω στην εκκίνηση της, ωστόσο κατάφερε να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού.

Το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ πήγε στον Γιάννη Ρίζο με άλμα στα 5,40 μέτρα. Ο αθλητής του Νίκου Βαρσάμη στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,50 μ. ύψος όμως δεν κατάφερε αυτή τη φορά να ξεπεράσει. Ο αθλητής πέρασε με την πρώτη τα 5,20 μ. και έπειτα τα 5,40 μέτρα.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στο τριπλούν ο Νίκος Ανδρικόπουλος, που στο έκτο του άλμα πέτυχε 16,25 μ. και σκαρφάλωσε στη 3η θέση. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια. Ο αθλητής είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 15,44 μ. και 15,96 μέτρα. Ο Δημήτρης Τσιάμης ήταν 4ος με 16,13 μ. και έγκυρα ακόμη άλματα στα 15,79 μ., 15,91 μ., 16,11 μ., και 15,61 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Τζαν Ζουπέκ με 16,48 μέτρα.

Η Ελένη Πόλακ και η Αριάδνη Αδαμοπούλου ξεπέρασαν αμφότερες τα 4,30 μ. και κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα στο επί κοντώ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χαρίδημος Ξενιδάκης, που τερμάτισε τρίτος τα 800 μ. σε 1.48.10 και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο (διαβάστε εδώ).

Η διοργάνωση ξεκίνησε με θετικό τρόπο για την ελληνική αποστολή με την Μαρία Μαγκούλια να…σημειώνει την 10η Φεβρουαρίου ως την ημερομηνία, που ξεπέρασε για πρώτη φορά τα 16,00 μ. στη σφαιροβολία.