Home > Αθλητικά > Εντυπωσιακή εμφάνιση και τέσσερα μετάλλια για τους αθλητές του Βύβωνα Δράμας-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

Εντυπωσιακή εμφάνιση

και τέσσερα μετάλλια

για τους αθλητές του Βύβωνα Δράμας

Με σπουδαίες εμφανίσεις που γέμισαν ελπίδες για το μέλλον της ελληνικής Άρσης Βαρών ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών που διεξήχθη στο Λουτράκι.

Το επίπεδο ήταν ιδιαίτερα υψηλό και δεν έλειψαν οι μεγάλες επιδόσεις και οι αναμετρήσεις με πολύ πάθος και θέαμα.

Εκτός από σπουδαίες επιδόσεις, για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, υπήρχε και μεγάλος ανταγωνισμός στις περισσότερες κατηγορίες με τα μετάλλια να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Γεγονός που αποδεικνύει την άνοδο του αθλήματος

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διοργάνωση ήταν άριστη και η Ελληνική Ομοσπονδία Αρσης Βαρών τήρησε όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Ταυτόχρονα η ΕΟΑΒ ανέλαβε όλο το κόστος (μετακίνηση, διαμονή, διατροφή) των αθλητών και των συνοδών που ταξίδεψαν στο Λουτράκι, προκειμένου να μην επιβαρυνθούν οικονομικά οι σύλλογοι και οι αθλητές

Εντυπωσιακή ήταν και η εμφάνιση των αθλητών του Βύβωνα Δράμας και συγκεκριμένα της Κωνσταντινίδου Χρυσάνθης,  Παντελή Τριανταφυλλίδη,  Φωτιάδη Βασίλειου και Σοφίας Τσιπνίδου, αλλά και της Βασιλικής Κεσίδου αθλήτριας του Πυρσού Δράμας.

Συγκεκριμένα, ο Φωτιάδης Βασίλειος του Βύβωνα Δράμας στην κατηγορία των 96 κιλών κατέκτησε την 1η θέση στο σύνολο στους Άνδρες και Νέους Άνδρες με εντυπωσιακή εμφάνιση και στο αρασέ και στο επολέ ζετέ.

Ο  Παντελής Τριανταφυλλίδης, του Βύβωνα Δράμας στην κατηγορία των 73 κιλών κατέκτησε την 3η θέση στο Αρασέ στους Άνδρες και την 2η θέση στο Αρασέ Νέους Άνδρες.

Η  Κωνσταντινίδου Χρυσούλα του Βύβωνα Δράμας, στην κατηγορία των 71 κιλών κατέκτησε την 3η θέση στο σύνολο στις Γυναίκες και στο Νέων Γυναικών.

Η Σοφία Τσιπνίδου του Βύβωνα Δράμας, αγωνίστηκε στην κατηγορία  Νέων Γυναικών στα 59 κιλά και κατέκτησε στην κατηγορία 7η θέση στο σύνολο.

Η Κεσίδου Βασιλική του Πυρσού Προσοτσάνης, στην πρώτη της εμφάνιση σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων στην κατηγορία των 96 κιλών γεννημένη το 2008, κατέκτησε την  5η θέση στο Νέων Γυναικών.

Το μέλλον ανήκει στους δραμινούς αθλητές και σίγουρα στο μέλλον θα προσφέρουν μεγάλες στιγμές και υπερηφάνεια.