Home > Αθλητικά > Handball Premier: Σπουδαίο «διπλό» της Δράμα 86 στο ΟΑΚΑ-ΑΣΕ Δούκα – Δράμα 86 23-30

ΑΣΕ Δούκα – Δράμα 86 23-30

Handball Premier: Σπουδαίο

«διπλό» της Δράμα 86 στο ΟΑΚΑ

Η Monte Bianco Δράμα έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ  καθώς επιβλήθηκε του ΑΣΕ Δούκα με 30-23, για την 14η αγωνιστική αγωνιστική της Handball Premier.

Οι Δραμινοί παρά τις απουσίες μέσα στην Αθήνα έπαιξαν ποιοτικά και έξυπνα και έδειξαν ότι θέλουν πολύ να πάρουν αυτό που τους αξίζει.

Με κορυφαίους τους Τόσκα και Σίνα που πέτυχαν από 8 γκολ, οι Δραμινοί πήραν δυο πολύτιμους βαθμούς ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζηράς (7 γκολ) και Παναγιώτου (5 γκολ).

Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 2 τέρματα (12-14) όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης έβαλε ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Με επί μέρους σκορ 6-12 προηγήθηκε στο 48’ με 18-26, πήρε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος και έφτασε στην επικράτηση με 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 7-6, 10-9, 11-12, 12-14 (ημχ.), 13-16, 14-30, 16-22, 19-26, 21-29, 23-30

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος 1, Τζηράς 7, Παγιάτης 3, Μπατής, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 5, Γερουλάνος 1, Αναστασίου, Ντούνης, Γιαντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Πάνου 1, Στεφανίτσης.

Monte Bianco Δράμα (Σακης Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 5, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Πολυδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντάκαρης, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 1, Σινα 8.

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης. Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 4/4 – 2/3.