Home > Αθλητικά > Ήττα για Δόξα Δράμας και Πανδραμαϊκό

Ήττα για Δόξα Δράμας και Πανδραμαϊκό

Ήττα για Δόξα Δράμας

και Πανδραμαϊκό

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Πανδραμαϊκός από τον Ορφέα Ξάνθης για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Σ’ ένα κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης βροχής οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Παπαστεφάνου. Η απάντηση των Δραμινών ήρθε γρήγορα και λίγα λεπτά αργότερα ο Αχαλινόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Οι παίκτες του Στοϊλα προσπάθησαν να πετύχουν το 2ο γκολ με τον Παυλίδη και Αχαλινόπουλο στο πρώτο 45λεπτο, όμως οι προσπάθειές τους δεν βρήκαν στόχο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πανδραμαϊκού έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της κόκκινης κάρτας του Βασίλιεβιτς στο 70’. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Δραμινός Γιάννης Αλαγκιοζίδης που αγωνίζεται με τη φανέλα του Ορφέα έκανε το 2-1 για την ομάδα του που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε και η Δόξα Δράμας από τον πρωτοπόρο Καμπανιακό στη Δράμα. Η ήττα είναι γλυκόπικρη για τους Μαυραετούς, καθώς μπορεί να έχασαν το παιχνίδι, όμως κέρδισαν στο τέλος το χειροκρότημα του κόσμου από την καλή αγωνιστική εικόνα της ομάδας.

Η Δόξα μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο της χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Μια κακή αμυντική συνεννόηση στο 18’ έδωσε την ευκαιρία στον Καμπανιακό να προηγηθεί στο σκορ με τον Σαρβανίδη, που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Παύλου Καθάριου έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στη Δόξα Δράμας που δεν αξιοποιήθηκε. Στο 63’ ο Καμπανιακός διπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον Νίκο Καθάριο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Στο 74’ ήρθε η αριθμητική ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες με την αποβολή του Φραγκούλη επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο και πάλι οι παίκτες της Δόξας Δράμας δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στο 84’ με τον Χατζηδημητρίου και παρότι πάλεψαν για την ισοφάριση στο λίγο χρόνο που απέμεινε δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Δόξα Δράμας αγωνίζεται την Τετάρτη στη Δράμα με τον Αγροτικό Αστέρα, ενώ ο Πανδραμαϊκός δεν θα αγωνιστεί, καθώς ο Απόλλων Παραλιμνίου αγωνίζεται για τους οκτώ του κυπέλλου Ελλάδος και το παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί σε νέα ημερομηνία.