Home > Αθλητικά > IBU Cup 2-Μακριά από τον καλό της εαυτό η Κ. Χαραλαμπίδου του ΕΟΣ Δράμας

IBU Cup 2-Μακριά από τον καλό της εαυτό η Κ. Χαραλαμπίδου του ΕΟΣ Δράμας

IBU Cup 2

Μακριά από τον καλό της εαυτό

η Κ. Χαραλαμπίδου του ΕΟΣ Δράμας

Σειρά του Νικόλαου Τσουρέκα να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρωτάθλημα του IBU CUPs που διεξήχθε αυτή τη φορά στην  Sjusjoen της Νορβηγίας την 1η Δεκεμβρίου. Στο αγώνισμα των 4,5 χλμ ο Μετσοβίτης πρωταθλητής τερμάτισε 85ος με χρόνο 13:10.4, μία άστοχη βολή και πολύ καλή συγκομιδή βαθμών (137,10).

Η επίδοση του ήταν η καλύτερη του φετινή και η δεύτερη καλύτερη του στο συγκεκριμένο θεσμό και του εξασφαλίζει την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντρών 2023. Ο Απόστολος Αγγέλης, δεν βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση και τα αποτελέσματα του είναι μέτρια για το επίπεδο του. Καλύτερη επίδοση του η 87 θέση με 138,38 βαθμούς IBU στο αγώνισμα των 4,5 χλμ.

Ο Αλέξης Βάνιας και η Δραμινή αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας, Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου με τις επιδόσεις τους έδειξαν ότι, ακόμη, δεν είναι έτοιμοι για αυτό το επίπεδο αγώνων. Καλύτερες επιδόσεις ήταν οι 111η και 94η θέσεις αντίστοιχα.

Οι Έλληνες αθλητές, θα ακολουθήσουν διαφορετικούς δρόμους τον Δεκέμβριο, με τον Απόστολο Αγγέλη να αγωνιστεί στο παγκόσμιο κύπελλο του Hochfilzen της Αυστρίας (7-11.12) και στο IBU Cup 3 στο Obertilliach της Αυστρίας (11-20.12) μαζί με τον Νίκο Τσουρέκα. Ο Αλέξης Βάνιας θα αγωνιστεί από τον Ιανούαριο στα ΙΒU Cup και η Δραμινή αθλήτρια, Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου, θα λάβει μέρος στο JIC πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στο Μartello της Ιταλίας 8-18 Δεκεμβρίου.