Home > Αθλητικά > Κροατία- Ελλάδα 33-25 – Ντεμπούτο του Δραμινού Τόσκα με τέσσερα γκολ

Κροατία- Ελλάδα 33-25 – Ντεμπούτο του Δραμινού Τόσκα με τέσσερα γκολ

Κροατία- Ελλάδα 33-25

Ντεμπούτο του Δραμινού

Τόσκα με τέσσερα γκολ

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε 33-25 από την παγκόσμια υπερδύναμη Κροατία στην πόλη Βάραζντιν, στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του ΕURO 2024.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ανταγωνιστικό πρόσωπο με ένα εξαιρετικό πρώτο 25λεπτο, σε ένα ακόμα παιχνίδι με ισχυρό αντίπαλο, δείχνοντας πως έχει τις δυνατότητες, βελτιώνοντας την εικόνα του, να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική στρέφει την προσοχή της στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της Κυριακής (18:00) απέναντι στην Ολλανδία στο κλειστό της Χαλκίδας για την 2η αγωνιστική των ομίλων.

Ο 18χρονος Δραμινός δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Εθνικής Ελλάδος Ανδρών, απέναντι στην Κροατία, ο οποίος πέτυχε και τέσσερα γκολ.

Ο Αχιλλέας γεννήθηκε το 2004 στην Προσοτσάνη όπου και μεγάλωσε χαντμπολικά στην ομάδα του Α.Ο. Προσοτσάνης.  Τις δύο προηγούμενες σαιζόν αγωνίστηκε με τα χρώματα του Bianco Monte Δράμα 1986 πραγματοποιώντας καταπληκτικές εμφανίσεις. Την περυσινή περίοδο όπου η Δραμινή ομάδα αγωνίστηκε στο European Cup ο Αχιλλέας σκόραρε 53 φορές σε 6 διεθνή παιχνίδια ενώ στην Handball Premier  σε 19 παιχνίδια σκόραρε 104 γκολ. Έχει κληθεί στις Εθνικές ομάδες Παίδων, Εφήβων, Νέων και πλέον στην Εθνική Ανδρών.

Στην πρόσφατη Μεσογειάδα Εφήβων της Τουρκίας ανακηρύχθηκε MVP σε δύο αγώνες και καλύτερος δεξιός ίντερ της διοργάνωσης.

Το ματς

Η Κροατία ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 με τον Μαρτάνοβιτς στο 11’ και 9-5 με τον Λούτσιν στο 12’, αλλά η Εθνική αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 11-9 με το πρώτο γκολ του Τόσκα με την «γαλανόλευκη» στο 18’ και 11-10 με τέρμα του Τζηρά στο 20’. Μάλιστα ο έμπειρος δεξιός εξτρέμ ήταν αυτός που ισοφάρισε 13-13 στο 25’ με την Ελλάδα να «τρέχει» επιμέρους σκορ 8-4. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (18-13) και στις αρχές του δευτέρου η Ελλάδα δέχθηκε ένα σερί 6-0 και το σκορ διαμορφώθηκε 19-13 (31’). Με την ανοιχτή άμυνα τους που ξέρουν να παίζουν ίσως καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα στον κόσμο οι Κροάτες έκλεψαν πολλές μπάλες και σκόραραν εύκολα γκολ στην κόντρα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (26-17) στο 43’. Η Εθνική δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει σε 26-20 στο 48’ με τον Τόσκα και 28-23 στο 51’ με τον Αραμπατζή, ενώ έχασε και δύο επιθέσεις για να φτάσει στο -4. Στα τελευταία λεπτά κάποιες λάθος επιλογές στον παίκτη παραπάνω έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 31-23 (58’) και το 33-25 με τέρμα σχεδόν στην εκπνοή που ήταν και το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με 5 γκολ, έχοντας το απόλυτο 4/4 στα πέναλτι, ενώ 4 τέρματα πέτυχε στο ντεμπούτο του με τη «γαλανόλευκη» ο 18χρονος δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας.

Ο Γιώργος Ζαραβίνας Ομοσπονδιακός τεχνικός, μίλησε για το παιχνίδι αλλά και για την παρουσία του Αχιλλέα Τόσκα: «Σίγουρα το παιχνίδι είχε την ιδιαιτερότητα ότι η Κροατία παίζει μία άμυνα που δεν την έχουμε στην καθημερινότητα μας και αυτό σαφέστατα μας δημιούργησε προβλήματα. Μέχρι ενός σημείου σταθήκαμε πολύ καλά. Όμως πρέπει να έχουμε περισσότερες απαιτήσεις ακόμα και σε αυτό το επίπεδο γιατί για παράδειγμα θα μπορούσε αυτό το παιχνίδι να ήταν μπαράζ πρόκρισης».

Για το ντεμπούτο του Τόσκα είπε: «Αντεπεξήλθε πολύ καλά σε ένα απαιτητικό παιχνίδι. Δείχνει ότι μπορεί να δώσει λύσεις, αρκεί να δουλέψει ακόμα περισσότερο και να έρχεται ακόμα πιο έτοιμος στην Εθνική».

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 11-10, 13-13, 18-13 (ημχ.), 21-15, 22-17, 26-19, 28-22, 29-23, 33-25

Κροατία (Χόρβατ): Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρασιτς 3, Μούσα, Τσίντριτς 1, Ματάνοβιτς 1, Μάντιτς 5, Λούτσιν 3, Γιάγκανατς 2, Κουζμάνοβιτς, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Σέγκο, Γκλάβας 6, Γιέλινιτς 4.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπόσκος 1, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος.

Διαιτητές: Αντόρκα- Χούκερ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Γιόβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3-4/4