Home > Αθλητικά > Μακεδονικός Φούφα – Δόξα Δράμας 0-2 Το «καθάρισε» στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο

Μακεδονικός Φούφα – Δόξα Δράμας 0-2 Το «καθάρισε» στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο

Μακεδονικός Φούφα – Δόξα Δράμας 0-2

Το «καθάρισε» στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο που λόγω βροχής έγινε και βαρύς η Δόξα πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου. Στην Πτολεμαΐδα βρέθηκαν 200 φίλαθλοι για να στηρίξουν τους μαυραετούς απέναντι στο Μακεδονικό Φούφα που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των Δραμινών. Οι παίκτες του Παναγιώτη Τζαναβάρα μπήκαν από την αρχή δυνατά, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα 90 λεπτά και κατάφεραν στο πρώτο 45λεπτο να πετύχουν δυο γκολ και να κλειδώσουν το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε διαχείριση δυνάμεων, όπως δήλωσε ο Παναγιώτης Τζαναβάρας, από την Δόξα που κράτησε το αποτέλεσμα και πάει το Σάββατο να αγωνιστεί κόντρα στον Καμπανιακό πάλι εκτός έδρας.

Η Δόξα απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό με σουτ του Ιγκορ όμως ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 15’ σουτ του Κωστόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπουσινάκης εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα πέρασε από όλους και ο Ιγκορ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε ο Ίγκορ στο 44’ μετά από παράλληλη μπαλιά του Δουκάκη ο σέντερ φορ της Δόξας με σουτ έγραψε το 0-2. Η Δόξα θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα γκολ στο πρώτο 40λεπτο, όμως ο Παναγιωτούδης νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο, ενώ ο Πινδώνης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε όμως πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Τζουβαράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές και να πετύχουν κάποιο γκολ ώστε να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως η Δόξα παίζοντας έξυπνα και κάνοντας διαχείριση δυνάμεων  πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την κρατάει στην κορυφή.

Παναγιώτης Τζαναβάρας: «Σημαντική νίκη»

Για σημαντική νίκη σε ένα δύσκολο γήπεδο μίλησε ο προπονητής της Δόξας Παναγιώτης Τζαναβάρας ο οποίος έδωσε συγχαρητήρια σε παίκτες και κόσμο. Αναλυτικά τόνισε: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη σε ένα δύσκολο γήπεδο που έγινε ακόμα χειρότερο λόγω της βροχής. Πετύχαμε στο πρώτο ημίχρονο δυο γκολ και ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Στο δεύτερο κάναμε διαχείριση και δεν απειληθήκαμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είμαστε καλά μεταξύ μας και αυτό είναι πολύ σημαντικό για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν και σήμερα κοντά μας και μας στήριξε. Εμείς συνεχίζουμε να δουλεύουμε.»

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Φούφα κ. Παπακώστας τόνισε πως: «Όταν παίζεις με ιστορικές ομάδες όπως είναι η Δόξα είναι λογικό να έχεις άγχος. Εμείς είμαστε μια ομάδα χωρίς εμπειρία στην κατηγορία και αυτό το πληρώσαμε. Οι παίκτες μου μπήκαν με πολύ άγχος και δεχτήκαμε γρήγορα δυο γκολ και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Δόξα.»

Συνθέσεις:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ (Γ. Παπακώστας): Παπαδόπουλος, Τζόμπο, Φωτιάδης, Τζουβάρας, Σιδηρόπουλος, Μόσχος (53ο Δούφας),  Τσικόπουλος (81ο Γκόλης) Τακίδης, Ζιώγας, Ρωμαίος (63ο Παπουτσίδης) Χάιτας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Π. Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Παγώνης, Βιτλής, Κωστόπουλος, Παπαζούδης, Παναγιωτούδης, Δουκάκης (62ο Λαδάκης), Πινδώνης, Ιγκόρ (46′ Παβίσεβιτς), Καρλόπουλος, Μπουσινάκης (74ο Μαρτσάκης).