Home > Αθλητικά > Με 4 μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές της Ελληνορωμαϊκής Πάλης Δράμας από το Διεθνές Τουρνουά Oghistos Cup

Με 4 μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές

της Ελληνορωμαϊκής Πάλης Δράμας

από το Διεθνές Τουρνουά Oghistos Cup

Τις εντυπώσεις κέρδισε η Ακαδημία Ελληνορωμαϊκής Πάλης Δράμας στο Oghistos Cup 2023 που διεξήχθη στην Λάρισα. Το αναπτυξιακό τουρνουά είχε πολύ μεγάλη απήχηση, τιμήθηκαν οι παλιές δόξες της Πάλης και ταυτόχρονα έδωσαν την ευκαιρία σε αθλητές της χώρας μας, αλλά και της Βουλγαρίας να πάρουν πολύτιμες εμπειρίες.

Στην πρώτη τους συμμετοχή στο διεθνές τουρνουά Oghistos Cup, οι μικροί παλαιστές της Ακαδημίας Πάλης Δράμας κατέκτησαν χρυσά μετάλλια και μάλιστα σ’ ένα απαιτητικό τουρνουά με συμμετοχές ομάδων απ’ όλη τη χώρα, αλλά και από τη Βουλγαρία.

Στην πρώτη τους συμμετοχή οι δεκάχρονοι Δραμινοί αθλητές, Χαραλαμπίδης Αναστάσιος και Κασμερίδης Παναγιώτης επικράτησαν επί δύο αξιόλογων αντιπάλων ο καθένας τους και επέστρεψαν με το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στη Δράμα.

Στην κατηγορία ως 15 ετών με 3 νίκες και μία ήττα (2 αθλητές από Βουλγαρία), ο   Μαργαριτίδης Ιάσωνας κατέκτησε το χάλκινο στα 57 κιλά, όπου 5ος ήταν με δύο νίκες, δύο ήττες ο Νικολαΐδης Γιάννης, ενώ ασημένιος στα 55 κιλά, U17 ήταν ο Δαμιανός Χαραλαμπίδης. Τέλος εμπειρία απεκόμισε για τη συνέχεια ο Άλμπιον Μπρούκα ο μικρός της κατηγορίας του στα 41 κιλά.

Το κύπελλο έδωσε την ευκαιρία σε περισσότερα από 300 παιδιά να αγωνιστούν και να δώσουν πολλά παιχνίδια. Οι αγώνες που έγιναν υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης συνδιοργάνωσαν οι Περιφέρεια Θεσσαλίας, ο Δήμος Κιλελέρ και η ΠΑΑΕΠ Ογχηστος.