Home > Αθλητικά > Οδηγός στην κούρσα της Γ’ Εθνικής του 6ου Ομίλου ο ΚΑΟΔ

Οδηγός στην κούρσα της Γ’ Εθνικής του 6ου Ομίλου ο ΚΑΟΔ

Κ.Α.Ο. Δράμας – Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής 69-49

Οδηγός στην κούρσα

της Γ’ Εθνικής ο ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ, έκανε το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής,  με 69-49 και και βρίσκεται στην κορυφή του 6ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Δράμας, έφτασε στην έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια κατά τη φετινή σεζόν και εξακολουθεί να είναι μια από τις ελάχιστες ομάδες του Βορρά της Γ’ Εθνικής που παραμένει ακόμα και σήμερα αήττητες κατά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Αγωνιστικά, η ομάδα της Δράμας, πιέστηκε στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στην πρώτη περίοδο, όμως μετά πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο τέλος σε μια άνετη νίκη.

Ο Κ.Α.Ο. Δράμας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι για το 6-0 με δύο τρίποντα του Φώτη Στυλίδη, όμως στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να κάνουν στο 5’ το 6-7.

Από εκεί και πέρα ο Κ.Α.Ο.Δ. ανέβασε απόδοση και κατάφερε να βρει επιθετικές λύσης για το 14-13 της πρώτης περιόδου.

Στην συνέχεια η Δραμινή ομάδα ανέβασε απόδοση της βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από τους Γρούδο και Καβαργύρη με το ημίχρονο να κλείνει 29-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν απολαυστικός έπαιξε όμορφο μπάσκετ και σημείωσε 40 πόντους.

Συγκεκριμένα, στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη πίεσαν τον αντίπαλο, ανέβασαν την αμυντική τους λειτουργία και πέτυχαν αρκετά καλάθια σε αιφνιδιασμούς.

Στην τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. έκανε καλή διαχείριση χωρίς να αφήσει τον αντίπαλο να επιστρέψει στο παιχνίδι για το τελικό 69-49.

Δεκάλεπτα (14-13, 29-21, 56-33, 69-49)

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης Νίκος): Σιταρίδης 12 (3), Στυλίδης 23 (4), Γαϊτανίδης 3 (1), Γρηγοριάδης 3 (1), Γρούδος 5 (1) , Μπέσσας 4 , Κουμλέλης 9, Παπαπασχάλης, Καβαργύρης 4, Ραντοσαβλίεβιτς 4, Στεφανίδης 2, Χριστοφορίδης

ΚΑΟΧ Ευρώπη ’87 (Παναγιωτόπουλος): Σκουφέζης 9, Βέτσος, Σερέτης, Μάρκου 3 (1), Σμυρλής 5 (1), Ζωγράφος 3 (1), Χαρταβέλλας 2, Δήμου 4, Παναγιωτόπουλος 12 (2), Ζάχαρης, Γκιουζελίδης 6 , Τύπος 5