Home > Αθλητικά > Πανδραμαϊκός – Δόξα Δράμας 0-0-Μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και εντυπώσεις

Πανδραμαϊκός – Δόξα Δράμας 0-0-Μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και εντυπώσεις

Πανδραμαϊκός – Δόξα Δράμας 0-0

Μοιράστηκαν από ένα

ημίχρονο και εντυπώσεις

Του Γιάννη Κιοσίδη

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι στο γήπεδο του Ξηροποτάμου ανάμεσα στον Πανδραμαϊκό και τη Δόξα Δράμας για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Η Δόξα «πατούσε» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Οι παίκτες του Μπάμπη Καζεπίδη είχαν δοκάρι στο 2ο ημίχρονο σε σουτ του Μπερούκα, ενώ για τους Μαυραετούς η καλύτερη ευκαιρία καταγράφηκε στο σουτ του Παπαϊωάννου στο 44’. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, όπου υπήρχε ένταση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Σ’ ένα γεμάτο γήπεδο, οι φίλαθλοι του Πανδραμαϊκού και της Δόξας Δόξας κάθισαν σε μία κερκίδα και απόλαυσαν ένα δυνατό ντέρμπι που ίσως αν ο αγωνιστικός χώρος ήταν καλύτερος θα βοηθούσε να παιχτεί ακόμα πιο ποιοτικό ποδόσφαιρο.

Στο πρώτο μισάωρο, η Δόξα απείλησε την εστία του Κιουμουρτζή με σουτ του Κόντου και του Τζιανουλίνου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Δόξα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με σουτ του Παπαϊωάννου, όμως ο Κιουμουρτζής έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Πανδραμαϊκός ανέβασε την απόδοσή του, έγινε απειλητικός, έκλεισε τη Δόξα στο μισό του γηπέδου και είχε την καλύτερή του ευκαιρία στο 50’ με το σουτ του Μπερούκα όπου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Τουμανίδης στο 67’ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ τα σουτ των Κονταξή και Μπελμάνι σταμάτησε ο Κολιοφούκας, που ήταν ο καλύτερος παίκτες για τη Δόξα Δράμας στο 2ο ημίχρονο.

Ο τερματοφύλακας της Δόξας, Κολιοφούκας μετά το τέλος του παιχνιδιού τόνισε: «Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Εμείς θα δώσουμε παραπάνω από αυτό που μπορούμε για να έρθουν τα θετικά αποτελέσματα για τη Δόξα. Το αποτέλεσμα δεν μας αφήνει ικανοποιημένους, όμως συνεχίζουμε να δουλεύουμε».

Από την πλευρά του ο τεχνικός της Δόξας, Σπύρος Φιλίππου τόνισε μεταξύ άλλων: «Θεωρώ ότι ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες που έχουν «χτιστεί» για διαφορετικό σκοπό. Πιστεύω ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, όμως εμάς δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Να σταθούμε στο γεγονός ότι ο κόσμος πρέπει να στηρίξει τους παίκτες, καθώς φτιάξαμε μέσα σε επτά μέρες την ομάδα. Το βάρος της φανέλας της Δόξας είναι μεγάλο και ίσως η πίεση που δέχονται οι ποδοσφαιριστές να μην κάνει καλό.

Στην ομάδα μας παίζουν παίκτες που ουσιαστικά παίζουν πρώτη φορά σε επαγγελματικό επίπεδο, καθώς οι περισσότερο προέρχονται από τα τμήματα υποδομής ».

Ο προπονητής του Πανδραμαϊκού, Μπάμπης Καζεπίδης δήλωσε μεταξύ άλλων μετά το τέλος του αγώνα: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολύ καθαρό μυαλό. Στο 2ο ημίχρονο πιέσαμε, ανεβάζοντας την απόδοσή μας, είχαμε τις φάσεις και τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως στο τέλος μας μένει η πικρία γιατί δεν πήραμε τη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια οι ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθειά του και εύχομαι καλή συνέχεια στην ιστορική ομάδα της Δόξα και να πετύχει τους στόχους της».

Ένας από τους κορυφαίους παίκτες του Πανδραμαϊκού, ο Λάζαρος Τζελίδης, μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Εμείς θέλαμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και το αποτέλεσμα δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όμως πιστεύω ότι με τις ευκαιρίες που είχαμε στο 2ο ημίχρονο θα μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε με ψηλά το κεφάλι, συνεχίζουμε τη δουλειά».

Οι συνθέσεις:

Πανδραμαϊκός : (Καζεπίδης): Κιουμουρτζής, Καζαντζίδης, Κονταξής (72′ Κεχαγιάς), Αϊβάζης, Τουμανίδης, Τζελίδης, Αχαλινόπουλος, Πινδώνης, Παυλίδης Γ. (72′ Γιαννόπουλος) , Μπελμάνι, Μπερούκας.

Δόξα Δράμας  (Φιλίππου):Κολιοφούκας, Χατζηκούρτης, Ογκενερόμπου, Γιαννούσης, Τζανουλίνος (72′ Ιορδανίδης), Παπαϊωάννου, Πετρίδης (78′ Στάικος), Θεοδοσιάδης, Κόντος, Μπράουν (68′ Οικονομίδης), Ρούτσης (46′ Χατζηκυριάκου).