Home > Αθλητικά > Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο οι Δραμινοί παλαιστές Μαργαριτίδης και Μουρατίδης

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15

Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο

οι Δραμινοί παλαιστές

Μαργαριτίδης και Μουρατίδης

Το πρώτο μεγάλο ραντεβού της Πάλης πραγματοποιήθηκε στον Τύρναβο. Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα U15 άνοιξε την αυλαία των πρωταθλημάτων για το 2023 με τον Τύρναβο να φιλοξενεί την διοργάνωση, όπου πήραν μέρος περισσότεροι από 300 αθλητές το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες στο στυλ της ελληνορωμαϊκής, ενώ την Κυριακή ακολούθησε η ελευθέρα και η πάλη γυναικών.

Στην διοργάνωση, πήρε μέρος και η Ακαδημία Πάλης Δράμας, όπου κατάφερε να κατακτήσει δυο μετάλλια. Σε μια κατηγορία με 24 συμμετοχές ο Μαργαριτίδης Ιάσωνας του Δημήτρη, με 5 νίκες κατέκτησε για δεύτερη φορά το χρυσό στο Πανελλήνιο U15 αυτή την χρονιά στα 57 κιλά.  Μαζί του στο βάθρο και συγκεκριμένα στην τρίτη θέση ήταν ο Μουρατίδης Συμεών του Παύλου, που κέρδισε 4 αγώνες και έχασε έναν κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Χαραλαμπίδης Γιώργου του Νίκου κατέκτησε την 5η θέση στην ίδια διοργάνωση και την 7η θέση ο Κινλιγκαρίδης Γιώργος του Αλέξανδρου. Οι «πρωτάρηδες» σε πανελλήνιο πρωτάθλημα μικροί αθλητές Χατσίδης Αποστολής, Παληάς Αντώνης και Τσατουριάν Δαυίδ εντυπωσίασαν με τη αγωνιστικότητα και το θάρρος τους και άφησαν υποσχέσεις για τις επόμενες διοργανώσεις.