Home > Αθλητικά > Πετυχημένη η παρουσία της Δραμινής Κ. Χαραλαμπίδου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Διάθλου

Πετυχημένη η παρουσία

της Δραμινής Κ. Χαραλαμπίδου

στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Διάθλου

Ικανοποιητική ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων Διαθλητών στο θερινό παγκόσμιο πρωτάθλημα Διάθλου που διεξήχθει στο Brezno της Σλοβακίας τις 24, 25 και 26 Αυγούστου. Η ελληνική ομάδα έλαβε μέρος στα αγωνίσματα Super Sprint & Sprint και η γενικότερη αγωνιστική της παρουσία ήταν η καλύτερη που είχε ποτέ στον συγκεκριμένο θεσμό.

Στην κατηγορία νεανίδων η  Δραμινή αθλήτρια Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα πλασαρίστηκε δύο φορές στις 30 πρώτες. Στο Super Sprint (7,5 χλμ) κατέλαβε την 25η θέση,  με χρόνο 29:37,6 και 4 άστοχες βολές. Στο αγώνισμα του Sprint (6 χλμ) τερμάτισε 24η με χρόνος 20:49,0 και 3 άστοχες βολές από 41 αθλήτριες που έλαβαν μέρος. Η Νεφέλη Τίτα είχε καλύτερη κατάταξη στο αγώνισμα του Sprint, ήταν 30η με 4 άστοχες βολές και χρόνο 21:30,1 .

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δραμινή αθλήτρια Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου είναι 21 χρονών και είναι πρωταθλήτρια της Εθνικής Ομάδας στο Χειμερινό Δίαθλο (Biathlon) και στο Σκι Δρόμων Αντοχής (Cross Country Skiing). Η Κωνσταντίνα συνεχίζει την ανοδική της πορεία στο άθλημα και είναι προσηλωμένη στον μεγάλο της στόχο που είναι η επόμενη χειμερινή Ολυμπιάδα.

Στην κατηγορία των εφήβων και στο αγώνισμα του Super Sprint (4,5 χλμ), ο Κωνσταντίνος Μέτσιος τερμάτησε 33ος με χρόνο 13:36,2 και απόλυτα εύστοχος στις βολές. Στο αγώνισμα του Sprint (7,5 χλμ) o Αθανάσιος Γάστης κατέλαβε την 26η θέση με χρόνο 22:10,6 και 3 άστοχες βολές.

Στην κατηγορία αντρών στο αγώνισμα του Super Sprint (7,5 χλμ) ο Απόστολος Αγγέλης έκανε ίσως την καλύτερη επίδοση στην καριέρα του, κατετάγει 26ος με χρόνο 22:41,1 και 6 άστοχες βολές, από 68 αθλητές. Στο αγώνισμα του Sprint  (7,5 χλμ) ο Νικόλαος Τσουρέκας τερμάτισε 43ος με χρόνο 20:07,8 και 2 άστοχες βολές.