Home > Αθλητικά > Πρωτάθλημα βόλεϊ Α2 γυναικών Πρώτη νίκη του Γυμναστικού ΓΣ Δράμας – Γ.Σ. Ελασσόνας 3-1

Πρωτάθλημα βόλεϊ Α2 γυναικών

Πρώτη νίκη του Γυμναστικού

ΓΣ Δράμας – Γ.Σ. Ελασσόνας 3-1

Στα πλαίσια της 4ης Αγωνιστικής της Α2 βόλεϊ γυναικών η δραμινή ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου αντιμετώπισε στο Δημοτικό γυμναστήριο της πόλης μας το Σάββατο το μεσημέρι την νεοφώτιστη ομάδα της Ελασσόνας. Οι παίκτριες του Χρήστου Ηλιόπουλου μη  έχοντας περιθώρια για απώλειες βαθμών ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 25-15 έχοντας ως κορυφαίες τις Σαββίδου, Τόλιου και Δασκάλου. Στο δεύτερο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που κυριάρχησε σ’ όλους τους τομείς εκμεταλλευόμενη τα λάθη της δραμινής ομάδας και έχοντας ως κορυφαίες τις Δίρβα, Κορακίδης και  Τσίμπα πήρε το σετ με 13-25. Στο τρίτο σετ ο Γυμναστικός προηγήθηκε με 14-11 και 20-13 με κορυφαίες τις Δερμεντζή, Καμπάνταγη και Νικολάογλου για να πάρει το σετ τελικά με 25-15 σε 22 λεπτά. Στο τέταρτο σετ η δραμινή ομάδα κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και να ξεφύγει 13-8 και 22-12 για να επικρατήσει τελικά με 25-15 σε 20 λεπτά και να παίρνει το παιχνίδι με 3-1.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμας Χρήστος Ηλιόπουλος, τόνισε: «Καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη (την 1η πρωτάθλημα) επί ενός αντιπάλου που έχει τους ίδιους στόχους με την ομάδα μας, την παραμονή. Καταφέραμε και επιβάλουμε σε 3 σετ πλήρως τον ρυθμό μας, πλην του δεύτερου, και έτσι ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Γνωρίζαμε την ομάδα της Ελασσόνας απ’ τους αγώνες μπαράζ, αλλά εμείς έχουμε ενισχυθεί  και αυτό μας βοήθησε στο σημερινό παιχνίδι. Ευχαριστούμε τους Δραμινούς φιλάθλους που για άλλη μια φορά ήρθαν και μας βοήθησαν. Ελπίζουμε η συνέχεια να είναι καλύτερη για την ομάδα μας που σιγά – σιγά βελτιώνεται».