Home > Αθλητικά > Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Κ.Α.Ο.Δ.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Κ.Α.Ο.Δ.

Κ.Α.Ο.Δ. – Α.Ο. Αρετσού Καλαμαριάς 73-62

Πρώτη νίκη

στο πρωτάθλημα

για τον Κ.Α.Ο.Δ.

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της National League 1 πέτυχε την Κυριακή ο Κ.Α.Ο.Δ. απέναντι στον Α.Ο. Αρετσού με σκορ 73-62 μπροστά σε περισσότερους από 600 φίλους της δραμινής ομάδας.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. είχε σε καλή μέρα τους Παπαδόπουλο, Γεωργίου, Μαραβέγια  και Καραϊσκάκη που πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με την ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη να μην είναι αποτελεσματική στην επίθεση με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 9-12 υπέρ της Αρετσού.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κ.Α.Ο.Δ. ανέβασε απόδοση του και ήταν αποτελεσματικός σε άμυνα και  επίθεση κάνοντας το 20-14 στα μέσα της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν το ημίχρονο με 22-22 όμως ο ΚΑΟΔ κατάφερε στο τέλος να πάρει μια διαφορά τριών πόντων με το 29-26 να είναι το αποτέλεσμα που οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. οι Παπαδόπουλος, Καραϊσκάκης και Μαραβέγιας πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και πήγαν τη διαφορά στο +13 για το 48-35. Η ομάδα της Αρετσούς, κατάφερε και πάλι να ψαλιδίσει τη διαφορά και στο τέλος του δεκαλέπτου να κάνει το 49-46.

Στο τελευταίο ο ΚΑΟΔ ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα κάνοντας το 60-50 όμως για μια ακόμα φορά η Αρετσού μείωσε στον πόντο δυο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού σε 63-62.

Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο ο αρχηγός του Κ.Α.Ο.Δ. Δημήτρης Μπέσσας πέτυχε καθοριστικά καλάθια ήρθε το τελικό 73-62.

Ο τεχνικός της ομάδας Νίκος Γεωργιάδης τόνισε μετά το τέλος του παιχνιδιού: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου καθώς κερδίσαμε έναν σκληρό και δύσκολο αντίπαλο.

Εμείς προσπαθήσαμε να κρατηθούμε στο παιχνίδι με αρκετό ροτέϊσον ώστε να κρατήσουμε δυνάμεις για το τέλος κάτι που στα προηγούμενα παιχνίδια μας έλειψε και το πληρώσαμε. Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού καταφέραμε να πάρουμε εμείς τη νίκη κάτι που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά και στη συνέχεια.

Τα παιδιά προσπαθούν για το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι, και διεκδικούν τη νίκη. Τα αποτελέσματα των πρώτων παιχνιδιών σίγουρα μας επηρέασαν ψυχολογικά γιατί είμαστε μια καινούργια ομάδα όμως ευελπιστώ ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι και αυτό δουλεύουμε καθημερινά στις προπονήσεις».

Δεκάλεπτα: 9-12, 29-26, 49-46, 73-62

Οι συνθέσεις

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 14 (2), Γρίψιος 3 (1), Παπαδόπουλος 12, Μπέσσας 7 (1), Ρουμπιέρα 10 (1). Γεωργίου 14 (3), Καραϊσκάκης 9 (3), Γρηγοριάδης 2, Μπρουκς 2.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Σιδηροηλίας 22, Φλιάτης 8 (1), Πλιούκας 12 (2), Τσιόγκας 8, Ροπούτης 8, Καπόνης, Γεωργάκης 4, Φλιώνης, Κυφωνίδης.