Home > Αθλητικά > Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας στον Διεθνή Αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής

Σάρωσαν τα μετάλλια

οι αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας

στον Διεθνή Αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής

Με χαμόγελα, κύπελλα και πολλά μετάλλια επέστρεψε ο Σύλλογος του ΣΕΡΓ Δράμας από τον διεθνή αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής Armonia Cup που πραγματοποιήθηκε στη Σίνδο της Θεσσαλονίκης. Η διοργάνωση ήταν υπό την αιγίδα της Ε.Γ.Ο και του Δήμου Δέλτα.

Στην διοργάνωση πήραν μέρος περισσότεροι από 500 αθλητές από έξι χώρες και μεταξύ αυτών, και ο ΣΕΡΓ Δράμας με 34 αθλήτριες.

Οι μικρές αλλά και οι μεγαλύτερες Δραμινές αθλήτριες διέπρεψαν, διακρίθηκαν κέρδισαν καινούριες εμπειρίες και έθεσαν ακόμη πιο υψηλούς στόχους.

Η ομάδα κατηγορίας Γυναικών με τις αθλήτριες: Αχτσίογλου Χρυσή, Γουδάκη Αριάδνη και Δήμητρα,  Δαλάκα Μαργαρίτα και Κοτίδου Μαρίνα κατέκτησαν την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στο σύνθετο ομαδικό, την 2η θέση στις 3 κορδέλες και 2 μπάλες και την 3η θέση στα 5 στεφάνια.

Τα κορίτσια του ΣΕΡΓ Δράμας, θα διεκδικήσουν μια θέση στο βάθρο σε δυο εβδομάδες  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, καθώς και τα μόρια για την εισαγωγή τους σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Στο ατομικό στην κατηγορία Νεανίδων η Μαρίλια Μπανιώτη κατέκτησε την 3η θέση χάλκινο μετάλλιο στη μπάλα, την 4η θέση στο στεφάνι, την 7η θέση στις κορρίνες και την 7η θέση στο σύνθετο ατομικό.

Πολύ καλή εμφάνιση παρουσίασαν και οι Νεάνιδες με τις αθλήτριες: Σουσαμλή Φωτεινή, Μεσονύχτη Αναστασία, Κόγια Γρηγορία, Μπιζάνη Δανάη και Σμαράγδα Στόγια.

Οι μικρότερες αθλήτριες έχοντας λαμπρό παράδειγμα τις μεγαλύτερες, έλαμψαν με δυο κύπελλα και πολλά μετάλλια.

Αναλυτικά, η Ράλλη Αναστασία, pre-junior 2011 κατέκτησε τρία χρυσά σε όλα τα όργανα και κατάκτηση Κυπέλλου στο σύνθετο ατομικό.

Η Κουφόγλου Παναγιώτα, pre-junior 2012 κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια σε όλα τα όργανα και Κατάκτηση κυπέλλου στο σύνθετο ατομικό.

Η Ράλλη Χριστίνα, pre-junior 2012 κατέκτησε 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Η Σεβαστή Αντωνιάδου, benjamin 2013 κατέκτησε την 2η θέση στο ελεύθερο πρόγραμμα.

Η Νικόλτσιου Ναταλία, pre-junior 2012 κατέκτησε την 2η θέση στο ελεύθερο πρόγραμμα.

Στο Ανσαμπλ 5 μπάλες κατέκτησαν την 3η θέση και την 6η στο ελεύθερο πρόγραμμα οι αθλήτριες: Γιαγκάζογλου Δέσποινα,Κινατσίδου Χάρια,Κυπριτσή Ευγενία, Λαμπριανίδου Γρηγορία, Προκοπιάδου Αναστασία και Τσίμπα Μαρία.

Στο Ανσάμπλ 5 στεφάνια κατέκτησαν την 4η  θέση οι αθλήτριες: Ειρήνη Νικόλτσιου, Δέσποινα Γεωργιάδου, Ελευθερία Παπαδοπούλου, Δήμητρα Δημητριάδου και Ηλιάνα Λαζαρίδου.

Υπέροχη ήταν και η παρουσία από τις μικρότερες αθλήτριες στην κατηγορία Μini, οι οποίες είναι: Δερμετζή Νικολέττα και Γεωργία, Κοκολιού Λαμπρινή, Μάντζιου Μάρθα, Πίτατζη Μαρκέλλα, Σαββίδου Δάφνη και  Σιδέρη Ίρις.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στις αθλήτριες αλλά και τις προπονήτριες του δραμινού συλλόγου για τα αποτελέσματα με τους επόμενους αγώνες να είναι το προσεχές Σαββατοκύριακο στους Προκριματικούς Νεανίδων στη Βέροια.