Home > Αθλητικά > Συνεχίζει το αήττητο στο πρωτάθλημα

Πλατανιάς – Δόξα Δράμας 0-0

Συνεχίζει

το αήττητο

στο πρωτάθλημα

Η Δόξα Δράμας πήρε σπουδαίο βαθμό μέσα στον Πλατανιά καθώς ήρθε ισόπαλη (0-0) για την 3η  αγωνιστική  της Β΄ Εθνικής. Ήταν ένα μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Η Δόξα απείλησε στο 27΄με δυνατό σουτ του Ριζογιάννη, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 37΄ήρθε η απάντηση για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ από τον Νίλι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μάρτινς με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Κουσκουνά απέναντι από τον Γκοτ, όμως ο τερματοφύλακας του Πλατανιά κράτησε το μηδέν για την εστία του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Νίλι στην αντεπίθεση κι αφού πέρασε τον Πίτκα, σούταρε διαγώνια μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Μάρτινς με προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έριξαν το ρυθμό και στο 80΄καταγράφηκε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Παρτάλη και την μπάλα να περνά άουτ.  Στο 85΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νατσιόπουλο έδιωξε με γροθιές ο Γκοτ.

Με 3-5-2 παρέταξε την ομάδα ο Βεργέτης έχοντας τον Μπαϊκαρά στην θέση του τραυματία Σιώπη και τον Κουσκουνά στην θέση του Κρουθ, στην επίθεση.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πίτκας, ενώ η τριάδα στην άμυνα ήταν οι Ανδρέου, Μακρής και Ρουγκάλας. Μπαϊκαρά και Πεταυράκης έπαιζαν στις γραμμές και Ριζογιάννης, Πατράλης και Μάρτινς στο χώρο του κέντρου. Το επιθετικό δίδυμο αποτελούνταν από Κουσκουνά και Πέρεθ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Τάτσης): Γκοτ, Ουές (90’ Ποζατζίδης Χ.), Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Καραγκούνης, Μποσέτι, Νίλι, Παπανικολάου (89′ Κωστίκος), Ποζατζίδης Στ., Μπιανκόνι, Τσιαμούρης (77′ Παπουτσογιαννόπουλος).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Μπαϊκαρά, Ανδρέου, Μακρής, Ρουγκάλας, Κουσκουνάς (91′ Κρητικός), Ριζογιάννης, Πατράλης, Μάρτινς (46′ λ.τ. Κρουθ), Πέρεθ (70′ Νατσιόπουλος) .

Βεργέτης: «Σημαντικός βαθμός σε δύσκολη έδρα»

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της Δόξας Στάικος Βεργέτης, δήλωσε: «Σήμερα είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το περιμέναμε ότι θα κυλήσει έτσι απέναντι σ’ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που το απέδειξε μέσα στο γήπεδο. Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας ήταν κάπως υποτονική, δεν παίρναμε τις δεύτερες μπάλες, δεν μπαίναμε στις διεκδικήσεις τόσο δυνατά και παθιασμένα όσο έπρεπε. Αποτέλεσμα ήταν ο Πλατανιάς να μας δημιουργήσει πολλά προβλήματα και να κάνει αρκετές ευκαιρίες. Στο β’ ημίχρονο πήραμε περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή μας. «Σπάσαμε» το ρυθμό του Πλατανιά, ο οποίος δεν είχε την ορμητικότητα που είχε στο α’ ημίχρονο, παρ’ όλα αυτά έκανε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, κυρίως από δικά μας «δώρα». Διεκδικήσαμε όμως και εμείς πράγματα. Είχαμε την μεγάλη φάση στο τέλος του α’ ημιχρόνου με τον Κουσκουνά και άλλες δύο καλές ευκαιρίες, αλλά και κάποιες στατικές φάσεις που δεν μπορέσαμε να τις αξιοποιήσουμε, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο. Να ευχηθώ στον Πλατανιά καλή συνέχεια και σε ό,τι αφορά την ομάδα μας, κρατάμε τον πολύ σημαντικό βαθμό που πήραμε σε αυτή την πολύ δύσκολη έδρα και θα συνεχίσουμε την προετοιμασία μας για τα επόμενα παιχνίδια».

Ο προπονητής του Πλατανιά, Γιάννης Τάτσης, τόνισε: «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος για την προσπάθεια των παικτών και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Το μόνο που έλειπε από αυτό το παιχνίδι ήταν να τελειώσουμε επιθετικά κάποιες εύκολες φάσεις και να μπει έτσι η μπάλα στα δίχτυα. Παίξαμε με μια ομάδα που προερχόταν από δύο νίκες, έχοντας σκοράρει πέντε γκολ στα ματς με Βόλο και Τρίκαλα αλλά σήμερα μας δημιούργησε ελάχιστα προβλήματα αμυντικά. Είχαμε πολλές τελικές, προϋποθέσεις ευκαιριών, ασκήσαμε ασφυκτική πίεση αλλά τελικά η μπάλα δεν μπόρεσε να μπει στα δίχτυα. Για όλους αυτούς λόγους, λοιπόν, είμαι ικανοποιημένος και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Δόξα».

Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας, Αλέξανδρος Νατσιόπουλος, δήλωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, ένα παιχνίδι το οποίο κινήθηκε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με πολλές προϋποθέσεις ευκαιριών, αν και μπορεί να έλειψε η κραυγαλέα. Δεν μπορώ να πω ότι είμαστε ευχαριστημένοι με το βαθμό γιατί αυτό θα το κρίνει η πορεία του πρωταθλήματος για το ποια θα είναι η συγκομιδή των βαθμών που θα κάνουν οι ομάδες σε γενικές γραμμές όμως είμαστε ικανοποιημένοι».