Home > Αθλητικά > Τέταρτη θέση για τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης στην τελική φάση του Final 8 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων

Τέταρτη θέση για τα κορίτσια

του Α.Ο. Προσοτσάνης στην τελική

φάση του Final 8 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων

Ολοκληρώθηκαν σε Βύρωνα και Βέροια οι τελικές φάσεις (Final8) των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Χάντμπολ Εφήβων και Νεανίδων.

Ο Φέρωνας μετά το παιδικό την περσινή χρονιά, κατέκτησε και το 44ο πρωτάθλημα εφήβων στο ντεμπούτο του, με τον τίτλο να επιστρέφει στη Βέροια για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια και το 1999, όταν πάλι ο Τάσος Χατζηπαρασίδης είχε οδηγήσει τον Φίλιππο Βέροιας στο χρυσό μετάλλιο.

Ασημένιο μετάλλιο, το 19ο στην ιστορία του, για τον Δούκα και ιστορικό χάλκινο μετάλλιο για τον Αθηναϊκό, το πρώτο του σε εφηβικό στην 2η συμμετοχή του.

Στη Βέροια στην 35η τελική φάση του Final 8, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ΑΕΠ Πανόραμα, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος Βέροιας και το χάλκινο ο Πανελλήνιος Νεάπολης Συκεών. Την τέταρτη θέση κατέκτησαν τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης και συγκαταλέγονται στις καλύτερες ομάδες της χώρας μας.

Ο πρόεδρος του Α.Ο. Προσοτσάνης, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, αναφέρει: «Το ταλέντο δεν έχει λείψει ποτέ από τον Αθλητικό Όμιλο Προσοτσάνης, απόδειξη αυτά τα κορίτσια που κατέλαβαν την   τέταρτη θέση στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων, μια ομάδα αποτελούμενη από κορασίδες. Οι αθλήτριες του Α.Ο. Προσοτσάνης είδαν στα μάτια τις υπόλοιπες ομάδες και έκλεψαν την παράσταση με την αγωνιστικότητα τους, με τον δικό τους τρόπο παιχνιδιού, μια ομάδα, μια παρέα κοριτσιών, που σιγά σιγά γίνεται ομάδα μέσα από τα παιχνίδια, εκτελώντας τις εντολές των καταξιωμένων προπονητών τους. Συγχαρητήρια κορίτσια τα καλύτερα έρχονται».

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε την Προσοτσάνη με 24-19 εξασφαλίζοντας το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων, μετά και τη νίκη του Πανοράματος επί του Πανελλήνιου Νεάπολης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα της Βέροιας να προηγείται στο 15΄ με 7-5 αλλά την Προσοτσάνη να ισοφαρίζει στο 20΄ 8-8 και να περνάει μπροστά στο ημίχρονο με 14-13.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος ισοφάρισε στο 35΄ 15-15 και κρατώντας την άμυνά του στα επόμενα 5 λεπτά ανέπαφη, προηγήθηκε στο 40΄ με 16-15 και στο 45΄ με 18-17.

Τα κορίτσια της Προσοτσάνης, δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ στο επόμενο πεντάλεπτο με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να ξεφύγει με τρία γκολ, 20-17.

Στο τέλος, ο Φίλιππος πανηγύρισε τη νίκη με 24-19 και την κατάκτηση του μεταλλίου ενώ η Προσοτσάνη κρατάει την εμφάνιση για το μέλλον το οποίο είναι όλο μπροστά τους.

Πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 5-7, 8-8, 11-10, 14-13 [ημ], 15-15, 15-16, 17-18, 17-20, 18-22, 19-24.

Προσοτσάνη: [Δρανόβαλης-Κιάκος], Στόικου, Στεφανίδου 7, Κασταρή, Τόλιου 1, Δουλγερή 7, Καύκα 1, Πελεχρά 3, Παπαδοπούλου, Κασάπη, Γαλοπούλου, Φουλίδου, Ταραβάτι, Τσιαμουρά.

Φίλιππος Βέροιας: [Κωνστ. Χαραλαμπίδης], Σαρηγιαννίδου 5, Σιαράψη 2, Κυριακίδου 5, Θεοδωρίδου 3, Πανταζή, Καπετανάκη 8, Βακαλφώτη, Δημητρίου, Παπά, Επαμεινωτίδου, Φιλιππάκη, Μαυρίδου, Μειμαρίδου 1, Ευστρατιάδου, Σιώπη, Παναγιωτίδου.