Home > Αθλητικά > Τρία μετάλλια για τους αθλητές του ΕΟΣ Δράμας-2ο Κύπελλο Ρόλλερσκι

Τρία μετάλλια για τους αθλητές του ΕΟΣ Δράμας-2ο Κύπελλο Ρόλλερσκι

2ο Κύπελλο Ρόλλερσκι

Τρία μετάλλια για τους

αθλητές του ΕΟΣ Δράμας

Μια ακόμη πετυχημένη διεθνή διοργάνωση με ρόλλερσκι διεξήχθη στην Αγ. Βάρβαρα Ημαθίας τις 1 και 2 Οκτωβρίου 2022. Το 2ο κύπελλο Ελλάδος με διεθνή συμμετοχή  και με διοργανωτές τον ΣΧΟ Βεροίας και την ΕΟΧΑ πραγματοποιήθηκε σε εξαιρετικές συνθήκες και σε υψηλά οργανωτικά επίπεδα, όπου πήρε μέρος και ο ΕΟΣ Δράμας.

Στην κατηγορία αντρών ξεχώρισαν από τους Έλληνες αθλητές οι Νικόλαος Τσουρέκας (ΜΕΤ) και Απόστολος Αγγέλης (ΜΕΤ). Ο Νικόλαος Τσουρέκας τερμάτισε πρώτος στην διεθνή κατάταξη του αγωνίσματος των 16.000 μέτρων ΕΤ, με ρεκόρ συγκομιδής βαθμών FIS στο άθλημα των Δρόμων Αντοχής. Στο ίδιο αγώνισμα δεύτερος ήταν ο Απόστολος Αγγέλης και τρίτος τερμάτισε ο Αθανάσιος Γάστης (ΑΟΦ), και στο ίδιο αγώνισμα ο αθλητής του ΕΟΣ Δράμας, Ιωάννης Αναστασιάδης τερμάτισε στην 9η θέση.

Στο αγώνισμα των 13.000 μέτρων ΕΤ ο Απόστολος Αγγέλης κατέλαβε την πρώτη θέση και τον ακολούθησαν στο βάθρο των νικητών οι Νικόλαος Τσουρέκας και Δημήτριος Βεληβάσης (ΜΕΤ), ενώ ο αθλητής του ΕΟΣ Δράμας Φίλιππος Αναστασιάδης τερμάτισε στην 8η θέση.

Στις γυναίκες η Παρασκευή Λαδοπούλου (ΑΟΦ) δεν είχε αντίπαλο και επικράτησε και στα δύο αγωνίσματα των 6.500 και 10.000 μέτρων με εξαιρετικές επιδόσεις.

Στο πρώτο αγώνισμα των 6.500 μ. στην 2η θέση τερμάτισε η Μαρία Δήμητρα Τσιάρκα (αργυρό), ενώ η Μαρία Μπέλη αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας τερμάτισε στην 3η θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο ίδιο αγώνισμα, η Αριάδνη Κωστούλη του ΕΟΣ Δράμας, τερμάτισε στην 7η θέση και η Μαρία Μεγάλου του ΕΟΣ Δράμας στην 8η θέση.

Στα 10.000 μ., το χρυσό μετάλλιο πήρε η Παρασκευή Λαδοπούλου, ενώ η αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου τερμάτισε στην δεύτερη θέση κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο και η Μαρία Δήμητρα Τσιάρκα του (ΝΑΟ) τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Στο ίδιο αγώνισμα, η Αριάδνη Κωστούλη και η Μαρία Μεγάλου αθλήτριες του ΕΟΣ Δράμας, τερμάτισαν στην 7η και 10η θέση αντίστοιχα.

Στους παίδες στα αγωνίσματα των 5.000 μέτρων ο Ιωάννης Γεωργάκης (ΑΟΦ) ήταν ο μεγάλος νικητής. Ενώ τον ακολούθησαν, στο πρώτο αγώνισμα, στη δεύτερη θέση ο Συμεών Γεώργιος Τσομπάνης (ΒΕΡ) και στην τρίτη θέση ο Δραμινός Αναστασιάδης Κωνσταντίνος αθλητής του ΕΟΣ Δράμας. Τη δεύτερη ημέρα αγώνισμα των 5.000 μέτρων το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Ευάγγελος Παρίσης (ΝΑΟ) και ο Χρήστος Γιαννουλάκης (ΒΕΡ) το χάλκινο, ενώ ο Κωνσταντίνος Αναστασιάδης του ΕΟΣ Δράμας τερμάτισε στην 4η θέση.

Στις κορασίδες και στα αγωνίσματα των 5.000 μέτρων η Χριστίνα Ρόζα (ΑΟΦ) ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και δεύτερη τερμάτισε η Γεωργία Τσιάρκα (ΝΑΟ). Τα χάλκινα μετάλλια κέρδισε η Δάφνη Βάικου (ΝΑΟ).

Στις κατηγορίες των Παμπαίδων και Παγκορασίδων στα αγωνίσματα των 2.500 μέτρων την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Νικόλαος Βίτκας (ΑΟΦ), ενώ ο αθλητής του ΕΟΣ Δράμας Μηνάς Γεώργιος κατέλαβε την 9η θέση.

Στα κορίτσια, την 1η θέση κατέκτησε η Βασιλική Μπίσα (ΜΕΤ), ενώ οι αθλήτριες του ΕΟΣ Δράμας Ελένη Κουταροπούλου και Πασχαλίνα Κονιδάρη κατέκτησαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.